• İstanbul 19 °C
  • Ankara 12 °C

Bu bir “Amerikanî terör”dür!

D. Mehmet DOĞAN

Dünyadaki her türlü terör eyleminin kökü ABD’ye gider. PKK’nın ardında da o vardır, IŞİD’in de. PKK Suriye’de PYD olur, onu açıktan destekler, koca bir orduyu donatacak silah ve teçhizat verir.

Afrika’da Boko-Haram’dır, Afganistan’da El Kaide’dir, Taliban’dır, DEAŞ’dır.

El Kaide’yi besleyip büyüten, sonra dallanıp budaklanınca yok etmeye yürüyen ABD değil mi? ABD’den önce Afganistan’da Taliban var mıydı? Vardı, çünkü taliban talebeler demek. Onların bir terör gücü olarak yolunu açan kim? “İslamî/islamic terör” kavramını, Sovyet blokunun çökmesinden sonra icad eden ABD değil midir? Daha önce mücahid olarak önü sürdüklerini bilahire terörist defterine yazmadı mı? İslamofobi neden Sovyetler birliği dağıldıktan sonra tavan yaptı?

İki gün önce iki yüze yakın insanın katli ile sonuçlanan terör hadisesini iyi okumak lâzım. Evet iki yüze yakın ölüm fakat 13’ü ABD askeri. ABD başkanı 13 can kaybı için intikam naraları atıyor. Diğer insanlar onu zerre kadar ilgilendirmiyor. Onlar insan değil, küsurat!

Şu sıralar böyle bir terör hadisesine en çok kimin ihtiyacı olabilir?

Taliban’ın mı? Taliban ülkede sükuneti sağladığını isbat etmek ister. ABD başkanı ise, Afganistan’dan çekilmenin meydana getirdiği kaostan ötürü ciddi bir kamuoyu baskısı altındadır. Ülkeyi görünüşte desteklediği hükümete fakat esasta Taliban’a bıraktıktan sonra bütün dünyada Taliban’ın uygulamaları, bilhassa kadınlarla ilgili baskıları üzerinden bir nefret dalgası yayıldı. Gerçek veya gerçek dışı haberler bütün dünyayı sardı ve ABD’nin Afganistan’ı Taliban’a bırakmasının doğurduğu sonuçlar başkanın koltuğunu salladı.

İşte bu zor zamanda Kabil’daki terör eylemi ABD için bir çıkış yolu olarak işe yarayacak. ABD hem kendi kirli imajını kurtaracak hem de Afganistan’ı Taliban’a bırakmasının fena bir şey olmadığını ısbat edecek. Bu terör eylemi açıkça ABD’ye ve Taliban’a karşıdır!

ABD’nin Taliban’a karşı Afganistan’da 300 bin kişilik bir ordu beslediği söyleniyor. Bu ordu tahmin edilebileceği üzere Taliban karşısında tutunamadı ve dağıldı. Dağıldı da ne oldu? Buharlaştı mı? Hadi bir kısmı ABD işbirlikçisi idi, onlar paçayı kurtardı. Ya geriye kalan büyük çoğunluk?

Afganistan gibi istikrarsızlığa mahkûm edilmiş bir ülkede yüzbinlerce silahlı ve artık hükümetten maaş alamayan unsur ne olacak?

ABD’nin şu sıralar dünya sistemini kontrol etmek için kullandığı en önemli unsurlar terör örgütleridir ve onların eylemleridir. ABD’nin desteklemediği bir terör örgütü asla ayakta kalamaz ve böylesine eylemler yapamaz. Kabil’deki eylem de bir “Amerikanî terör”dür, fakat o dahi “islamî terör’ olarak yutturulacaktır.

Neticeleri itibarıyla bu terör eylemi ABD’nin siyasetinin meşru gösterilmesinde ve belirlenmesinde esaslı rol oynayacaktır.

11 Eylül’ün yıldönümüne kaç gün kaldı?

Bu yazı toplam 49 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim