Kitaphaber Dergisi Dördüncü Sayısıyla “Transhümanizm” Dosyasıyla Okurlarıyla Buluşuyor

Kitaphaber Dergisi Dördüncü Sayısıyla “Transhümanizm” Dosyasıyla Okurlarıyla Buluşuyor
Kitaphaber Dergisi Dördüncü Sayısıyla "Transhümanizm Dosyası" ile okurlarıyla buluşuyor.

Dördüncü Sayının Yazarları

Ethem Erdoğan, Ülker Gündoğdu, Şerife Saliha Buğa, Uğur Cumaoğlu, Ece Karaca, Furkan Eyvaz, Davut Bayraklı, Necla Dursun, A. Erkan Akay, Tuba Yavuz, Mustafa Atalay, Yusuf Asaf, Gülnaz Eliaçık Yıldız, Ayşe Bağca, Murat Deniz, Mustafa Buğaz, Yunus Özdemir, Sena Alper

* * *

Sunuş Yazısında Dergi Genel Yayın Yönetmeni Bilal Can;

Dergi çıkartmak bir muhayyileyi gelecek kuşaklara aktarmanın işidir. Sözü kalıcı hale getirmek, tesirini arttırmak ve zamana karşı bir direnç sağlaması için sayfaları bir mektup gibi kullanarak sürdürmenin adıdır dergi. Bu dergi sayfalarında çağa şahitlikler söz konusudur. Çünkü her yazar, yaşadığı çağın bir temsilcisi olması nedeniyle çağı sorgular, çağın olumlu ve olumsuz yanlarına ayna tutarak çağını yansıtır. Yaşadığı çağın tedirgin ve sorgulayıcı kişileridir yazarlar, bu bakımdan ortaya koydukları eserler de çağın anlaşılması açısından büyük öneme sahiptir.

Bu eserler bir şiir olabileceği gibi bir poetik mesele de olabilir, bir düşünce yazısı olabildiği gibi bir resim yazısı da olabilir. Her kelimeye, her cümleye bir tanıklık sığar. Bu tanıklık gelecek kuşakların bu çağı anlamasında anahtar role sahiptir. Her yazan kişi için dergi süreci çok önemli bir süreçtir. Ortaya konulan eserin dergilerde görünmesi, bir nevi yazarın da vitrine çıkması demektir. Eser ile birlikte yazarın da okurun karşısına çıktığı bu vitrinler, dergilerde hem heyecanlı bir sürecin ismi hem de tedirginliğin ismi olabilmektedir. Çünkü bu vitrine çıkabilmek için belirli aşamaları geçmiş olmak gerekiyor. Dergi, bu yüzden yazarlar için yazma serüvenin bir mihenk noktası, bir paye edinme yurdudur da. Kitaphaber olarak internet ortamında matbuyu aratmayacak, hatta kimi zaman matbu sektörden daha da dikkat ve titizlikle eserleri inceleyerek neşrettik. Her yazıyı editöryal inceleme ve son okuması yapıldıktan sonra okurun karşısına çıkarmayı amaç edindik. Buradaki temel niyetimiz; verilmek istenen mesajı açık bir biçimde okurun karşısına çıkartmaktı.

Kitaphaber Kitap ve Eleştiri Dergisi'nin 4. Sayısıyla okuru selamlamanın sevinci içerisindeyiz. 6 aylık periyotlarla 2 sene önce başlattığımız dergi serüvenimizin istikrarlı bir biçimde ilerlemesi gerek okurlarımızın gerekse de yazarlarımızın teveccühleri ile gerçekleşti. Dergicilik bir gönül işidir. Matbu olarak çıkan bir dergi olmasa da her sayı basılabilecek şekilde hazırlanmaktadır. Önemli dosya konularını geniş perspektifte ele alan yazılarla amacımız okurların düşünce dünyasına katkılar sunmaktır.

Devamı: https://www.kitaphaber.com.tr/kitaphaber-dergisi-dorduncu-sayisiyla-transhumanizm-dosyasiyla-okurlariyla-bulusuyor-k5068.html

Bu haber toplam 145 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim