• İstanbul 28 °C
 • Ankara 28 °C

Mehmed Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi İstiklâl Marşı Şairimizin Hatırasını Yaşatıyor

Mehmed Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi İstiklâl Marşı Şairimizin Hatırasını Yaşatıyor
Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı bünyesinde kurulan “Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi” milli şairimizle ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan’ın başkanlığını yürüttüğü merkezin amacı;  

“Milletimize fikirleri, eserleri ve örnek kişiliği ile mal olmuş bulunan İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hatırasını yaşatmak, fikri, sanatı ve şahsiyeti üzerine yapılan araştırmaları, çalışmaları ve yayınları desteklemek, yaşadığı mekanların, bilhassa İstiklal Marşı’nı yazdığı Taceddin Dergahı’nının asliyetine uygun şekilde korunması için gerekli teşebbüslerde bulunmak, Mehmet Âkif’i tanıtmak ve fikirlerini yaymak üzere temsil, gösteri ve film çalışmalarını desteklemek ve bu yönde çalışanlara yol göstermek, Mehmet Âkif’le ilgili yazılı, basılı, görüntülü malzemeleri derlemek ve muhafaza etmek, Mehmet Âkif’in Safahat isimli şiir külliyatının konuya vakıf kişilerce topluma açık şekilde sürekli okunmasını sağlamak, vefat ve İstiklal Marşı’nın kabul yıldönümlerinde düzenlenecek faaliyetleri planlamak.”

dsccg3px4aaiwzm.jpg

TYB Vakfı Mehmed Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan

Kurulduğu 2005 yılından bu zamana milli şairimiz Âkif’in, anılması ve anlaşılması için yurt içinde ve yurt dışında bilgi şölenleri, konferanslar düzenleyen, sürekli Safahat okumaları programları yapan merkez bilgi şölenlerini kitap olarak yayınladı.

Mehmet Âkif Bilgi şölenleri

2006-2016 arasında yapılan 9 bilgi şöleni metinleri 9 cilt halinde yayınlandı: “Mehmed Âkif Türkiye’de Modernleşme ve Gençlik, Mehmet Âkif Dönemi ve Çevresi, Mehmet Âkif Edebî ve Fikrî Akımlar, Mehmet Âkif Edebiyat ve Düşünce, Mehmet Âkif Millî Mücadele ve İstiklâl Marşı, Mehmet Âkif ve Gölgeler, Mehmed Âkif, 100 Yıl Sonra Berlin’de, Mehmed Âkif Âsım ve Gençlik ve  80 Yıl Sonra Mehmed Âkif Ersoy”

Böylece  Âkif’le ilgili en geniş külliyat kütüphanelerimize kazandırılmış oldu.

Merkezinin önemi faaliyetlerinden biri de “Safahat Okumaları.”  Ömrünü dinine, milletine, vatanına hizmete adamış büyük Âkif’in hayatının ve eserlerinin yeni nesiler tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayan bu okumalar, her zaman büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Mehmed Âkif Kütüphanesi

TYB Vakfı’nın Ankara’daki genel merkezinde Mehmed Âkif’in eserlerinin eski ve yeni harfli baskıları, Mehmed Âkif’le ilgili yayınlanmış kitaplar, afiş, davetiye broşür vb.malzeme toplanarak bir Mehmed Âkif kütüphanesi oluşturuldu.

12 Mart millî günlerimiz arasına girdi

İstiklâl Marşı’nın kabul yıldönümlerinin resmen kutlanması için Türkiye Yazarlar Birliği öncülüğünde geniş bir gönüllü kuruluşlar topluluğu hükümetler ve Meclis başkanları nezdinde 1990’lardan itibaren teşebbüslerde bulundu.

Nihayet, TBMM, 4 Mayıs 2007’de güçlü bir adım attı, “İstiklâl Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü” kanununu kabul etti. Böylece 12 Mart millî günlerimiz arasına girdi.

19_10.jpgHer 27 Aralıkta Taceddin Dergâhı’ndayız

Türkiye Yazarlar Birliğinin 1978 yılından beri Ankara'da gelenekleştirdiği Mehmet Akif Ersoy anmaları, şairin milli mücadele sırasında ikamet ettiği, tarihe tanıklık eden Hacettepe'deki Taceddin Dergâhı’nda yapılıyor. Anma törenine, yazarlar, sanatçılar, gönüllü kuruluş temsilcileri, çocuklar, gençler, öğrenciler ve öğretmenler katılıyor.

Ayrıca, TYB’ nin çeşitli illerinde bulunan şube ve temsilciliklerinde de Mehmet Âkif Ersoy’la ilgili programlar yapılmaya devam ediyor.

Bu haber toplam 1331 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim