Selâhaddin Eyyûbî'nin adalet konusunda dört elle sarıldığı ilkeler

Selâhaddin Eyyûbî'nin adalet konusunda dört elle sarıldığı ilkeler
İslam dünyasında yaygın olan nasihatname türünün güzel örneklerinden biri olan “Nehcü’s-sülûk fî siyâseti’l-mülûk” 12. asırda Eyyûbîler devleti hükümdarı Selâhaddin-i Eyyûbî'ye ithafen yazılmış.

 Tarihi kaynaklar Selâhaddin-i Eyyûbî'nin bu naihatlere itibar ettiğini, hayatı boyunca kitabı yanından ayırmadığını ve içindeki bilgilerden faydalandığını vurguluyor.

“Ülke Yönetiminde İlke ve Esaslar” adıyla 2018 yılında db Yayınları tarafından baskısı yapılan eser muhteva olarak nasihatname literatürünün yöntemini takip etmiş. İyi bir devlet yöneticisinin vasıfları ayrıntılı bir şekilde işlenmiş, halkın yönetiminde dikkat edilmesi gereken incelikler verilmiş, toprakların idaresi, vergi ve zekatların toplanması, cihad ve ganimetlerin taksimi gibi konular işleniyor.

Yazar bu konuları işlerken her konuya Kur’an’dan ve hadislerden örnekler vererek başlıyor. Yine sahabeden misaller verdikten sonra o hususta yapılması gerekenler veya kaçınılması gereken davranış ve tutumları sıralanıyor. Bu nasihatlerin etkisini pekiştirmek için kıssalar ve geçmiş bilgelerden öğütler eklenmiş.

Nasihatname literatürüne göre bir devlet başkanının iyi niteliklere sahip olması çok önemlidir. Bu sebepledir ki genellikle bu tarz kitaplar devlet başkanında bulunması gereken olumlu niteliklerle başlar. Hemen ardından kesinlikle kaçınılması gereken olumsuz özellikler işlenir. “Nehcü’s-sülûk fî siyâseti’l-mülûk”te devlet başkanında bulunması gereken özellikler 15 başlıkta sıralanıyor ve sonrasında detaylı bir şekilde hepsi açıklanıyor. Bu değerli özellikler şöyle sıralanmış:

Devamı: https://www.dunyabizim.com/selhaddin-eyyb-nin-adalet-konusunda-dort-elle-sarildigi-ilkeler-p3-aid,11751.html#galeri

Bu haber toplam 77 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim