• İstanbul 11 °C
  • Ankara 18 °C

Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 1990

Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 1990
Türkiye Yazarlar Birliği'nin dokuzuncu kitabı 1990 yılı Kültür Sanat Yıllığı, yıllık geleneğinin yedincisi...

Yıllık, Ekonomi ve Siyaset, İslam Dünyası, Dinî Hayat, Kültür Hayatımız, Dilimiz, Deneme- Tenkit- İnceleme, Eğitim, Şiir, Hikâye, Roman, Seyirlik Sanatlar, Çocuk Edebiyatı, Türk Musikisi, Plastik Sanatlar ve Mimari, Mizah, Radyo-Televizyon, Sinema, Basın, Dergiler, Yayın Hayatı, Nesillerin Mirası, Olaylar-Kayıplar-Kuruluşlar-Ödüller,  bölümlerinden müteşekkil.

Yıllıkta, ülkede siyasi olarak demokratikleşemede belli merhaleler katedilmiş olsa da kültürel anlamda totaliter olunmaya devam edilerek, bu alanda politika değişikliğine gerek duyulduğu söylenmekte ve yıllıkların da her şeye rağman süregelen bize ait verimleri kaydetme amacı güttüğü aktarılmaktadır. 

Bu minvalde yıllık, gözden uzak tutulmaya çalışılan çalışmalara yer vermektedir. Şükrü Karatepe ile Mustafa Acar'ın hazırladığı ekonomi-toplum-siyasi hayat bölümü, Nabi Avcı'nın hazırladığı kültür hayatı bölümü, Ahmet Varol'un hazırladığı İslam Dünyası bölümü, Mustafa Kara'nın hazırladığı Dini Hayat bölümü, Gazi Aşıroğlu'nun hazırladığı Eğitim bölümünden sonra Kültür ve Sanat hayatımızın dallarında yaşananlar yer almıştır. 

Dilimiz bölümünde Hüseyin Özbay, TDK'nın verimsiz geçen yılını merkeze alarak değerlendirmeler yapmış. Adnan Tekşen hikaye bölümünde, kadın hikayecilerin erkek hikayecilere göre daha 'derli-toplu' ve 'hikaye ölçülerine göre daha başarılı' hikayeler ortaya koyduklarını söylemiş. Roman bölümünde Ömer Lekesiz, 1989 yılı romanlarını 12 Eylül'ü konu edinenler ve edinmeyenler olarak tasnif edebileceğini de söyleyerek seçtiği romanları değerlendirmiş. Ömer Beyin metnini aşağıya aktarmakla beraber, 1990 yıllığının diğer yıllıklarda yer almayan, TYB'nin Kültür Sanat Ödüllerini kimlere verdiği, kişilerin özgeçmişleri ve eserlerin tanıtımlarını da içeren bölüme yer verdiğini söylemeliyiz. Sene içerisinde meydana gelen gelişmeleri aktarırken verilen ödüller ile ilgili bilgilere ve TYB üyelerinin bu ödüller hakkındaki göüşlerine yer vermek de önemli bir bölümün oluşmasını sağlamış. 

Yıllığı okumak için tıklayın...

Bu haber toplam 67 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim