• İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C

Türkiye'de çağdaş öğretmenliğin temelini Ahmet Cevdet Paşa attı

Türkiye'de çağdaş öğretmenliğin temelini Ahmet Cevdet Paşa attı
Cevdet Paşa eğitim alanında da büyük hizmetler vermiştir.

 Bu hizmetleri, eğitimin teşkilatlanması, eğitimle ilgili ıslah çalışmaları şeklinde özetleyebiliriz. Cevdet Paşa’nın hazırlamış olduğu ‘Darülmuallimin Nizamnamesi’nin de Türk eğitim tarihinde önemli yeri vardır. Metin Uygun yazdı.

Ahmed Cevdet Paşa Osmanlı Devleti’nde 19.asırda yetişen çok yönlü bir ilim ve devlet adamıdır. İlim sahasında çok farklı alanlarda eserler vermiş, hizmetlerde bulunmuştur. Hukuk, tarih, edebiyat ve daha birçok alanda büyük küçük çok eser vermiştir. Devlet işlerinde de çok çeşitli görev ve memuriyetlerde bulunmuştur. Tanpınar, On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi isimli eserinde, onun ilk Adliye Nazırı, ilk Darülmuallimin Müdürü, ilk Hukuk Mektebinin açıcısı olduğunu belirtir. 1850’den 1895’e kadar memlekette yapılan şeylerin büyük bir kısmının onun eseri olduğunu; Adliye, Maarif, Ticaret, Dahiliye, Evkaf nezaretlerinin asıl teşkilatlarını onun nazırlık zamanlarında tamamlamış olduğunu ifade eder.

Cevdet Paşa eğitim alanında da büyük hizmetler vermiştir. Bu hizmetleri, eğitimin teşkilatlanması, eğitimle ilgili ıslah çalışmaları şeklinde özetleyebiliriz. Doç. Dr. Mustafa Gündüz, Yedikıta dergisinin Haziran 2013 tarihli 58. sayısında yer alan Ahmed Cevdet Paşa’nın Eğitim Hamlesi başlığını taşıyan yazısında; Cevdet Paşa’nın eğitimle ilgili hizmetlerine, teşkilatlandırma çalışmalarına ve ıslah faaliyetlerine temas eder. Onun Darülmuallimin’e (Erkek Öğretmen Okulu) müdür olarak tayin edilmesi ve bu görevde iken yürüttüğü faaliyetleri, gerçekleştirdiği yenilikçi çalışmaları, özellikle hazırlamış olduğu Darülmuallimin Nizamnamesi’nin Türk eğitim tarihindeki önemini dile getirir.

Devamı: https://www.dunyabizim.com/portre/turkiye-de-cagdas-ogretmenligin-temelini-ahmet-cevdet-pasa-atti-h29159.html

Bu haber toplam 49 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim