• İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Yazar Okulu Açılış Dersinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin Konuştu

Yazar Okulu Açılış Dersinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin Konuştu
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİNİN MARKA FAALİYETLERİNDEN YAZAR OKULU 17. DÖNEME BAŞLADI DÖNEMİN İLK DERSİNİ ADALET BAKANI SADULLAH ERGİN VERDİ.

sadullaherginTÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİNİN MARKA FAALİYETLERİNDEN YAZAR OKULU 17. DÖNEME BAŞLADI DÖNEMİN İLK DERSİNİ ADALET BAKANI SADULLAH ERGİN VERDİ.

BAŞBAKANLIK VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KONFERANS SALONUNDA GERÇEKLEŞEN AÇILIŞA YAZAR OKULUNUN YENİ DÖNEM ÖĞRENCİLERİNİN YANISIRA ÇOK SAYIDA DİNLEYİCİ KATILDI.

Yazarlar Birliğinin prestij faaliyetlerinden olan Yazar Okulunun açılış dersinde ilk konuşmayı TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz yaptı.

Yavuz Konuşmasında  TYB nin otuz üç yıllık çalışma dönhemine ait bilgiler verdi ve “Yeni Genel Merkezle birlikte faaliyetlerinin artacağını söyledi.

Toplantıya Ankara dışında olması nedeniyle katılayaman TYB Vakfı Mütevelli Vakfı Başkanı D. Mehmed Doğan’ın yerine Vakıf Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan ise yaptığı konuşmada Yazar Okulu’nun on yıllık faaliyetlerini özetledi ve ayrıntılı bilgi verdi.

Fidan konuşmasında Yazar Okulu faaliyetlerinin yetkili ve yetkisiz bir takım sivil toplum kuruluşları tarafından taklit edildiğini ve bu taklitlerin uzun ömürlü olmadığını söyledi ve :

“Bir hususun altını çizmeden geçemeyeceğim.

Öteki sivil toplum kuruluşlarının yaptıklarımızı örnek olarak tüzüklerinde yazılı faaliyetleri sürdürmelerinden biz sadece memnuniyet duymaktayız.

Ancak bizi örnek almak yerine taklit ederlerse bundan üzüntü duyarız. Hele amacı telif haklarını korumak olan ve tüzüğünde böylesi bir faaliyeti yazılı olmayan bir kurumun bizi  kötü bir şekilde taklit etmesini hoş görü ile karşılamamız mümkün değildir. TYB örnek bir kuruluş olarak faaliyetlerini öteki sivil toplum kuruluşları ile paylaşmaktan memnuniyet duymaktadır. Ancak marka olmuş bir faaliyetin kötü amaçlarla kullanılmasına ise yasal çerçevede dur demesini bilmektedir.”

Daha sonra 17. Dönemin ilk dersini veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hükümet olarak hareket tarzlarının ''73 milyon ülke insanını ortak zeminde, huzur ve barış içerisinde, insan hakları, özgürlükler ekseninde beraberce huzur içerisinde yaşatabilecek bir zemini inşa etmek'' olduğunu belirterek, ''Birileri karşı çıkıyor diye evrensel hukukun, insan haklarının bu ülkeye gelişini erteleyemeyiz, ama bunu yaparken de kırıcı, incitici olmamaya dikkat edeceğiz'' dedi.

''Demokratikleşme Süreci ve Yargı Reformu'' konulu derste konuşan Ergin, Türkiye'nin 1945 yılından sonra çok partili hayata geçmesiyle demokrasi ile tanıştığını söyledi.

Tek partili dönemi ''polis devlet anlayışının ağır bastığı, otoriter bir dönem'' olarak ifade eden Ergin, Demokrat Parti'nin 2 dönem iktidara gelmesinin ardından ''Demokrat Parti'yi iktidardan indirmek için kurguların ve toplum mühendisliği çalışmalarının'' başladığını belirtti.

Ergin, 27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle toplumun yeniden dizayn edilmeye başlandığını, ülkeyi farklı bir şekilde yapılandırmak için radikal adımların atıldığını, bin 402 akademisyenin üniversitelerden uzaklaştırıldığını, orduda ciddi sayıda general ve subayın emekli edildiğini, yargıda da ciddi tasfiye süreçlerinin yaşandığını anlatarak, ''Biz, darbeler arasında demokrasiyi yaşıyoruz. Türkiye'de ayakta kalmaya, kendini geliştirmeye çalışan bir demokrasi var'' dedi.

Darbe yargılamalarını yapan mahkeme heyetinde görev alan yargı mensuplarının daha sonra ''yaptıkları üstün hizmet'' nedeniyle ödüllendirildiğini kaydeden Ergin, ''Bu heyet içerisinden 3 Anayasa Mahkemesi başkanı, Danıştay, Yargıtay başkanları, Yüksek Seçim Kurulu başkanı, daire başkanları çıkmış. Başbakan, 2 bakan asmak, birçok siyasetçiyi hapse mahkum etmek suretiyle memlekete çok büyük hizmet ettikleri için ödüllendirilmişlerdir'' diye konuştu.

''71 müdahalesinin, 80'in, 97'nin, 2007'nin 1960 müdahalesinin artçı sarsıntıları olarak ortaya çıktığı bir gerçektir'' diyen Ergin, 1960 darbesini yapanların daha sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerini maniple ettiklerini, cuntanın başını cumhurbaşkanı seçtirdiklerini söyledi.

''CUNTA HEYETLERİNE BAĞLILIKLARINI BİLDİREN YARGIÇLAR''

Darbe süreçlerinde görev alanların uzantılarının Türkiye'de halen var olduğunu ifade eden Ergin, cunta heyetlerine bağlılıklarını bildiren yüksek yargı başkan ve üyelerinin de Türkiye'de bulunduğunu kaydetti.

Ergin, şöyle konuştu:

''1980'de ve 28 Şubat dönemindeki hadiselerde Türk yargısı maalesef övünerek anlatamayacağımız bir sınav verdiler, bu sınavda kaldılar.

Günümüzde Pakistan örneğinde yargıçların gösterdiği onurlu tavrı gösteriyorum diye ortaya çıkanlar, Pakistan'daki mantaliteyi anlamaktan çok uzak kaldılar.

Pakistan'da askeri müdahale ile demokrasiye askıya alanlara karşı bir direnç vardı, ama bizde halkın seçtiği yönetimleri düşürmek için verilen brifinglere giden, ayakta alkışlayan grup oldular. Arada çok büyük fark var, temel bakış açısı farkı var.

1980 Anayasa ile Özal, Demirel, Sezer cumhurbaşkanı seçiliyor ama Sayın Abdullah Gül aday olunca e-muhtıra yayınlanıyor. 'Gül aday olmasın, olursa öngörülemeyen şeyler olur' anlamında cümleler içeriyor.

Cumhuriyet tarihimizde siyasi yapılar benzer olaylarda bu tür ikazlarda, muhtıralarda şapkasını alıp gitmiştir. 27 Nisan e-muhtırasının bir gün sonrasında Hükümet, 'bu bildirinin muhatabı Hükümet olamaz.

Çünkü bu bildiriyi kaleme alan organ bu Hükümete bağlı, emrinde çalışan güvenlik birimidir, bunun muhatabı biz değiliz, reddediyoruz' dedi. Halkta bu çıkışa cevabını sandıkta verdi.''

AK Parti hakkında açılan kapatma davasının da süreçte önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Ergin, AK Parti'nin yeni bir anayasa yapma vaadinde bulunmamış olsaydı kapatma davasıyla karşı karşıya kalmayacağını düşündüğünü ifade etti.

Bakan Ergin, ''Biz kimseyle özel hesap peşinde değiliz. Türkiye'nin taahhüt etmiş olduğu kısa vadeli öncelikleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Bu ülkenin vermiş olduğu sözü yerine getirmeye çalışıyoruz. Bir çok eleştiriler yapıldı, ama Venedik Komisyonu, Avrupa Komisyonu sözcüleri Türkiye'de yargı alanında yapılan  düzenlemelerin Türkiye'yi AB'ye yaklaştırdığını teyit eden açıklamalar yaptılar'' diye konuştu.

''YANLIŞLARI REFERANS ALMAYACAĞIZ''

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Ergin, geçmişte görev alan hükümetlerin ve siyasi partilerin yanlışlarını değil, doğrularını kendilerine referans aldıklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Bizim hareket tarzımız, 73 milyon ülke insanını ortak zeminde, huzur ve barış içerisinde, insan hakları, özgürlükler ekseninde beraberce huzur içerisinde yaşatabilecek bir zemini inşa etmektir.

Amasız, fakatsız, lakinsiz. Bunu yapabilmek için uzlaşı aramak, görüşmek bize bir şey kaybettirmez. Biz uzlaşıyı arayacağız, bu ülke insanının ihtiyacını duyduğu atmosferi teneffüs edeceği ortamı da elbette inşa edeceğiz.

Birileri karşı çıkıyor diye evrensel hukukun, insan haklarının bu ülkeye gelişini erteleyemeyiz, ama bunu yaparken de kırıcı, incitici olmamaya dikkat edeceğiz.''

Bir katılımcının ''CHP, hükümetin girişimlerine 'istemezük' diyor. Hükümeti çalıştırmamak için elinden gelen gayreti gösterdi.

Anayasa çalışmalarına katılmıyorlar, 'biz halledeceğiz' diyorlar, niyetleri nedir'' sorusu üzerine Ergin, siyasi partilerin seçmen tabanını dikkate alarak refleks gösterdiğini söyledi.

Ergin, ''CHP'nin özgürlük taleplerine sırt çevirmesine, karşı çıkmasına üzülmemek lazım. CHP istemezük diyor, millette CHP'yi istemezük diyor. Buna üzülmemek lazım'' diye konuştu.

Bakan Ergin, bir gazetecinin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın yaptığı açıklamaya karşı CHP'nin tavrının bir çelişki olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine de ''CHP'nin geleneksel çizgisi açısından bir çelişki gözükmüyor.

CHP, yasama organına yapılan yetki müdahalelerinde geçmişte de ya sessiz kaldı ya da destek verdi. Başsavcının açıklamasına karşı AK Parti Grubu'nun yaptığı açıklamaya katılıyorum'' yanıtını verdi.

Parlamentoda siyasi partilerin kendi aralarında toplumsal talepleri karşılamak için görüşmeler yaptığını, sorunları çözme yerinin parlamento olduğunu dile getiren Ergin, ''Sayın Yalçınkaya'nın açıklaması, tamamen fonksiyon gasbına dönük bir girişimdir, kabul edilecek bir yaklaşım değildir'' dedi.

Sadullah Ergin’e D. Mehmet Doğan’nın “Büyük Türkçe Sözlük”ü hediye edildi. Açılış dersinden sonra konuklarla sohbet eden Bakan Ergin salondan ayrıldı.

Toplantıya, Eski Şanlıurfa Milletvekili, Şair Yazar Atilla Maraş, Kahramanmaraş Milletvekili ve Server Vakfı Başkanı M. Ali Bulut, eski Konya milletvekili ve  Belediye Başkanı Halil Ürün, eski Hatay Milletvekili Dr. Mehmet Sılay, yeni ve eski TYB yöneticileri, üyeleri ile eski Yazar Okulu öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda dinleyici dersi ilgi ile izlediler.

AA

Açılış dersinden fotoğraflar için tıklayın...

Bu haber toplam 2272 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim