• İstanbul 22 °C
  • Ankara 22 °C

Yazar Okulu: Yeniden!

Yazar Okulu: Yeniden!
Türkiye Yazarlar Birliği'nin 2000 yılından beri düzenlediği Yazar Okulu "Yazarlığa Hazırlama Seminerleri" 18 Kasım 2023 Cumartesi günü saat 11.00'de başlıyor.

Yazar Okulu: 1991’den beri…

“Yazar Okulu” bir Türkiye Yazarlar Birliği Klasiği…

TYB ilk 1991 yılında seminer şeklinde Yazar Okulu uygulamasını başlattı. İlk seminerler hikâye ve senaryo alanlarında idi. 

Hikâye seminerinin yürütücüsü Necip Tosun’du.

Senaryo seminerinde Muhsin Mete “sinema nedir, senaryo film ilişkileri”, Rasim Özdenören “sinema edebiyat ilişkileri”, Ragıp Karcı “kamera, ışık, ses”, Süleyman Baydili “görüntülü anlatım”, D. Mehmet Doğan “Senaryoda temel kavramlar” başlıkları altında faaliyete katkıda bulundular.

1992 Ekiminde “Yazar Okulu” adlandırması da kullanılarak uygulama genişletildi.

Yazar Okulu’nda hamle yılı: 2000

Yazar Okulu uygulaması için 2000 yılı başında yeni ve sistemli bir başlangıç yapıldı. Alt başlığı “yazarlığa hazırlama seminerleri” olan yeni dönemde hafta arası dört akşam ikişer saat ve hafta sonu öğleden sonra dört saatlik bir program uygulanmaya başlandı. Temel yazarlık dersler yanında felsefe ile düşünmekdin ve düşüncesiyaset teorileri ve felsefesiedebiyat ve iletişimhukuk ve toplumsanat ve tenkit gibi günümüz yazarının düşünce arkaplanı ile ilgili konulara yer veriliyordu. Hafta sonunda iki saat yönlendirme dersine ayrılmıştı. Bu derse ülkemizin tanınmış yazarları, ilim ve fikir adamları, yöneticileri, siyasetçileri davet ediliyordu.

Dersler sahasında ünlü yazarlar ve ehil üniversite hocaları tarafından veriliyordu. 2000’de başlatılan Yazar Okulu bir nevi “Serbest üniversite” uygulaması idi. “TYB’nin Yazar Okulu ülkemizin seçkin yazar, fikir ve bilim adamlarının serbest kürsüsü” cümlesi şiarımızdı.

Üniversite 28 Şubatçılar tarafından ideolojik bir cihaz haline getirilmiş, örtülü kız öğrencilerin devamı imkânsızlaştırılmıştı. TYB’nin Yazar Okulu gerçek yüksek tahsil zeminine sahip bir uygulama olduğu için büyük rağbet görüyordu. Yazar Okulu’nun açılışı ve kapanışında yapılan belge dağıtım törenleri büyük salonları dolduracak kalabalıkla icra ediliyordu.

Yazar Okulu’nun türünün seçkin bir örneği olan afişi bütün dikkatleri üzerinde topluyordu. “Türkiye’yi ve dünyayı doğru okuyup yazmak için Yazar Okulu”.

adsiz-065.png

 

İki binli yıllarda her yıl iki dönem ve onar haftalık uygulamalar Yazar Okulu’nu yazarlığa hevesli gençler gözünde ilgi odağı haline getirdi. Hocalarımız istekli öğrencilerle birlikte olmaktan heyecan duydular. Yüzlerce genç Yazar Okulu’nun güzel ortamında bulunmak, ufuk açıcı dersleri dinlemekten mutlu oldular. Geleceğin yazarları günümüzün ünlü yazarlarıyla tanıştılar.

Bu ilgi elbette bütün basın yayın ve yazarlık alanında dikkat çekti. Birileri “üç ayda garantili yazar yetiştirilir” cinsinden kurslar açmaya, bu yolla para kazanmaya yöneldiler. Yazarlık öğretimi kişisel gelişim programlarına dönüştürüldü. Halbuki TYB, Yazar Okulu’nun alt başlığını “Yazarlığa hazırlama seminerleri” olarak tesbit etmişti. Gençleri yazarlığa hazırlıyorduk, heyecan duyan, kabiliyeti olan ve emek sarf edenlerin yolu açıktı. Nitekim, Yazar Okulu’na devam eden nice kalem sahibi bugün edebiyat alanında kendini gösteriyor.

Yazar Okulu uygulamalarını son yıllarda haftada beş günlük dersin ağırlığı karşısında atölye şeklinde dönüştürüldü. D. Mehmet Doğan’ın on haftalık atölye uygulaması yazarlığa giriş mahiyetinde dersler yanında ünlü yazarların kendi alanları ile ilgili tecrübe paylaşımı şeklindeki konferanslarıyla çeşitlendiriliyor.

            Yazar Okulu’nun 24. dönemi