• İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2010

Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2010
Türkiye’nin tek kültür ve sanat yıllığı 23. cildiyle kütüphanelerdeki yerini alıyor Türkiye Yazarlar Birliği her yıl geleneksel olarak yayımladığı Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı’nın 23 üncüsününün basımı tamamlandı.

 

TYB tarafından düzenli olarak basılan bu yıllıklar Türk toplumunun hafızası olmaya aday çalışmalar. Olaylar öylesine hızlı gelişiyor, gündem öylesine çabuk değişiyor ki insanlar hatta entelektüeller ve yazarlar da bir yıl öncesinde bile neler olduğunu unutabiliyorlar. Bu anlamda yıllıklar tarihsel bir metin özelliği de taşıyor. Bir yıl önce Türkiye’de sanat alanında neler olduğunu, hukuk alanında ne tür değişiklikler olduğunu ve nasıl tartışmalar yaşandığını, şiir dünyamıza kimlerin hangi şiirlerle girdiklerini, çalışma hayatımızda 2009 yılında ne tür yenilikler yapılmaya çalışıldığını, İslam dünyasında ne tür gelişmeler yaşandığını, dini hayatımızı ilgilendiren gelişmeleri onlarca kaynağı taramadan, tek bir kitapta bulabiliyorsunuz. Her konu alanında uzman olan bilim adamlarımız ve yazarlarımız tarafından kaleme alındı.

 

Bu sene Dilimiz bölümünü, gençlerin ve yeni yetişen düşünce adamlarının yıllıkta yazmalarını teşvik emek amacıyla uzun zamandır yıllıklarda yazmayan D. Mehmet Doğan değerlendirdi. Doğan değerlendirmesinde 70’lerde kendine yetecek bir sözlük hazırlama çabasıyla başlayan ve 1981’de bu çabanın ürünü olarak yayımlanan sözlüğü ile ülkemizdeki dil sorunu üzerinde sürekli çalıştığını belirtmiş. Buradan da ülkemizde dil sorununu 19.yy’a kadar götürerek önemli çözümlemelerde bulunmuş.

 

Kültür Hayatımızı Ercan Yıldırım’da “Yüksek Kültür, Popüler Kültür ve Türkiye’nin Kültür Piramidi” yazısında inceliyor. Yazısında Türklerin yüksek kültüründen bahseden Yıldırım, 2009 yılında Türkiye’yi büyük bir ülke haline getirebilecek fikri dünyayı, ufuk açacak faaliyetlerin yapılmasının yanı sıra zedeleyecek gelişmelerinde olduğundan bahsediyor.

 

Şiiri Vural Kaya, Hikaye’yi Abdullah Harmancı, Roman’ı Samed Karagöz, Çocuk Edebiyatını rahmetli Rıfkı Kaymaz yazdı. 2009 yılında piyasada olan dergilerle ilgili uzun bir değerlendirmeyi Yusuf Turan Günaydın kaleme aldı. 2009’da Türk musikisini ise Kamil Büyüker yazdı. Mizah bölümünü Rifat Yörük, Sinema bölümünü Gülcan Tezcan, Radya Televizyonu Bülent Ata kaleme aldı.

 

Halk kültürü bölümünü ise “ülkemizdeki önemli faaliyetler sıralamasında her ne kadar önlerde yer almasa da halk kültürü üzerinde en çok durulan tartışılıp konuşulan, yazılıp çizilen konulardan biridir” diyen TYB yöneticilerinden Ahmet Şenol yazdı.  Yıllık’ın son bölümü ise 2009’da yaşanan olaylar ve kayıpları derli toplu bulabileceğiniz bir şekilde TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz tarafından hazırlandı. 2009’da ne çok şey yaşamış ve ne çok şey unutmuşuz diyeceğiniz bu bölümle yıllık sona eriyor….

Bu haber toplam 1974 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim