TYB Kitapları 41: 2010 Kültür ve Sanat Yıllığı

TYB Kitapları 41: 2010 Kültür ve Sanat Yıllığı
Türkiye Yazarlar Birliği'nin kırk birinci kitabı 2010 yılı Kültür Sanat Yıllığı, yıllık geleneğinin yirmi üçüncüsü...

Tarihsel birer kaynak mahiyetinde olan Kültür ve Sanat Yıllıkları'nın 23.sü de Ekonomi, Toplum ve Siyaset, Hukuk, İslam Dünyası, Dinî Hayat, Kültür Hayatımız, Dilimiz, Deneme- Tenkit- İnceleme, , Tiyatro, Şiir, Hikâye, Roman, Yayın Dünyası, Çocuk Edebiyatı, Müzik, Yayın Dünyası, Dergiler, Radyo-Televizyon, Sinema, Nesillerin Mirası, Folklor,  Çalışma Hayatı, Olaylar-Ödüller-Kayıplar bölümlerinden müteşekkil. 

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı olarak yazdığı sunuşta İbrahim Ulvi Yavuz, TYB'nin yıllık faaliyeti ile kültür hayatının dinamizmini takip ettiğini ve temsil ettiğini ifade etmiş. Bu anlamda yıllıkların yıllar sonra kaybolması muhtemel detayları da kayda geçiriyor olması, özellikle özel merakı ve ilgisi olanlar için vazgeçilmez bir kaynak olması niteliğini korumasına sebep oluyor. 

Türkiye’de sanat alanında neler olduğunu, hukuk alanında ne tür değişiklikler olduğunu ve nasıl tartışmalar yaşandığını, şiir dünyamıza kimlerin hangi şiirlerle girdiklerini, çalışma hayatımızda 2009 yılında ne tür yenilikler yapılmaya çalışıldığını, İslam dünyasında ne tür gelişmeler yaşandığını, dini hayatımızı ilgilendiren gelişmeleri onlarca kaynağı taramadan, tek bir kitapta bulabiliyor olmak yıllıkların en önemli vasıflarından birisidir. 

2010 Kültür ve Sanat yıllığı da 422 sayfalık hacmi ile ilgili alanlarda 2009 yılı içerinde meydana gelen olayları ve değişimleri içermekle beraber yazarların şahsi değerlendirmelerini de muhafaza ediyor. 

Dilimiz bölümünü kaleme alan D. Mehmet Doğan değerlendirmiş. Doğan değerlendirmesinde 70’lerde kendine yetecek bir sözlük hazırlama çabasıyla başlayan ve 1981’de bu çabanın ürünü olarak yayımlanan sözlüğü ile ülkemizdeki dil sorunu üzerinde sürekli çalıştığını belirtmiş. Buradan da ülkemizde dil sorununu 19.yy’a kadar götürerek önemli çözümlemelerde bulunmuş.

Şiiri Vural Kaya, Hikaye’yi Abdullah Harmancı, Roman’ı Samed Karagöz, Çocuk Edebiyatını rahmetli Rıfkı Kaymaz yazmış. 2009 yılında piyasada olan dergilerle ilgili uzun bir değerlendirmeyi Yusuf Turan Günaydın kaleme almış. 

2009’da Türk musikisini Kamil Büyüker, mizah bölümünü Rifat Yörük, Sinema bölümünü Gülcan Tezcan, Radya Televizyonu Bülent Ata kaleme almış. 

Kültür Hayatımızı yazan Ercan Yıldırım, aşağıya aktardığımız yazısında “Yüksek Kültür, Popüler Kültür ve Türkiye’nin Kültür Piramidi” başlığı altında değerlendirmelerini sunmuş. Yazısında Türklerin yüksek kültüründen bahseden Yıldırım, 2009 yılında Türkiye’yi büyük bir ülke haline getirebilecek fikri dünyayı, ufuk açacak faaliyetlerin yapılmasının ve bunların yanısıra olumsuz gelişmelerin de olduğundan bahsediyor.

tarama0074-(2).jpgtarama0075-(2).jpgtarama0076-(2).jpgtarama0077-(2).jpg

tarama0078-(2).jpgtarama0079-(2).jpgtarama0080-(2).jpgtarama0081-(2).jpg

tarama0082-(2).jpg

Bu haber toplam 689 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim