TYB Kitapları 46: Rıfkı Kaymaz Kitabı

TYB Kitapları 46: Rıfkı Kaymaz Kitabı
2010 yılının Şubat ayında Hakk’ın rahmetine kavuşan Rıfkı Kaymaz’ın anısına, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından hazırlanan “Rıfkı Kaymaz Kitabı” 2011 yılında yayınlandı.

2010 yılının Şubat ayında Hakk’ın rahmetine kavuşan Rıfkı Kaymaz’ın anısına, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından hazırlanan “Rıfkı Kaymaz Kitabı” 2011 yılında yayınlandı. Şair ve yazar kimliğiyle tanınan Rıfkı Kaymaz 2000 yılında TYB yönetim kuruluna girmiş; 2006 yılında ise TYB Genel Sekreterliği görevine seçilmişti.

Rıfkı Kaymaz’ın entelektüel anlamda verimli geçen hayatı boyunca, İttihat, Yeni Devir, Bugün, Milli Gazete gibi çok sayıda gazetede ve Tohum, Hareket, Mavera, Hisar gibi dergilerde yazıları, şiirleri yayımlandı. Özellikle çocuk edebiyatı üzerine yazdıklarıyla ardında yeri doldurulmaz bir boşluk bırakan Kaymaz’ın şiirleri ve deneme yazıları da bulunuyordu

Rıfkı Kaymaz Kitabı; Hayat Hikâyesi, Erzincan ve Rıfkı Kaymaz, Arkadaşları ve Dostları Anlatıyor, Eserleri ve Yayıncılığı, Yazılarından ve Şiirlerinden Seçmeler, Ardından Yazılanlar ve TYB Albümünden yapılan seçki Dünya Sûretleri başlığını taşıyan yedi bölümden oluşuyor. Bu bölümler dahilinde oluşturulan kitap, Kaymaz hakkında önemli bir boşluğu doldurur niteliğe sahip olmuş. 

Aşağıdaki içindekiler bölümü ve yer alan isimler, Kaymaz hakkında kitap oluşturulurken titizlikle çalışıldığını gösterir durumda: 

tarama0162-(1).jpgtarama0163-(1).jpgtarama0164-(2).jpg

 

Erzincan ve Rıfkı Kaymaz başlıklı bölümde, Kaymaz’ın Erzincan’la alâkalı çeşitli tarihlerde kaleme aldığı ve farklı konular üzerine odaklanan yazılarından seçmeler bulunuyor.

 

Abdurrahman Dilipak, Ahmet Fidan, D. Mehmed Doğan, İbrahim Ulvi Yavuz, Muhsin Mete, Serkan Yorgancılar, Mehmet Kurtoğlu, Dr. Nazif Öztürk, Mehmet Aycı ve daha çok sayıda dostunun Rıfkı Kaymaz’la ilgili düşüncelerini ve anılarını paylaştıkları Arkadaşları ve Dostları Anlatıyor bölümü kitabın en dikkat çekici kısmını oluşturuyor. (Bu bölümde yer alan Muhsin Mete, M. Ruhi Şirin ve Yusuf Turan Günaydın'ın metinleri aşağıdadır:)

tarama0155-(2).jpgtarama0156-(2).jpgtarama0157-(2).jpgtarama0158-(2).jpg

tarama0159-(2).jpgtarama0160-(1).jpg

Rıfkı Kaymaz, yazı faaliyetlerinin yanı sıra profesyonel olarak bakır işlemeciliğiyle de ilgileniyordu. Bu manada birkaç kez bakır işi sergisi de açan Rıfkı Kaymaz, Erzincan ve bakır işlemeciliği üzerinde bilhassa duruyordu. Erzincan ve Rıfkı Kaymaz başlıklı bölümde ise Rıfkı Kaymaz’ın Erzincan tarihine, Erzincan’ın sosyo-politik özelliklerine ve güncel sorunlarına ilişkin kaleme aldığı çok sayıda yazıdan ancak bir kısmına yer verilebilmiş. 

 

240 sayfalık hacme sahip kitap kendisinin fotoğraflarını, TYB faaliyetlerinde yer aldığı zamanlarınki de dahil içererek hazırlanmış. Yayınlayanın İbrahim Ulvi Yavuz olduğu kitabın yayın kurulunda D. Mehmet Doğan, İbrahim Ulvi Yavuz, Ahmet Fidan, Erbay Kücet ve Mehmet Kurtoğlu yer almış.  

 

Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim