"Allah'ın bir ikramıdır ölüm"

Ahmet Doğan İLBEY

Allah zü’l celâli ve’l ikrâm’dır ve ölümün ilâhî bir ikram olduğunu, herkesin öleceğini buyuruyor: “Muhakkak sen de öleceksin (Habîbim), onlar da elbet ölecekler.” (Zümer sûresi, 30. âyet, Kur’ ân-ı Hâkim ve Meâl-i Kerîm, Hasan Basri Çantay, cilt:2, s.827)

Bu ilâhî emrin ateşiyle mağaramda, yâni tenha odamda her gece zikrettiğim mâneviyatlı bir söz var dilimde: “Allah’ın bir ikramıdır ölüm.”

“ÖLÜM, DOSTU DOSTA KAVUŞTURAN KÖPRÜDÜR”

Ölüme dair içimi mutmain ve güçlü kılan bir başka söz de âlimlerin, âriflerin sıkça nasihat ettiği “Ölüm, dostu dosta kavuşturan bir köprüdür. Bu köprüden geçmeyen Sevgili’ye kavuşamaz.” sözüdür. Bu sözü her okuduğumda cezbeye kapılıyor ve Karacoğlan gibi “Gene mi geldin ben senden kaçarken / Var git ölüm bir zaman gene gel” demiyorum.

“ÖLÜNÜZ ÖLÜNÜZ BU ÖLÜMDEN KORKMAYINIZ!” 

Doğruyu Allah bilir ki, fakir, dünyadan soğudu. “Ölülerimiz bizi bekliyorlar”, bir an evvel hayırlısıyla ölelim, derim. Ölmeyi aklına getirmeyenlere Hz. Mevlânâ’nın Dîvân-ı Kebîr-1” deki (s.441-443)” sözlerini hatırlatmak lâzım. Bendeniz Hz. Pîr’in bu sözleri üzerinde sıkça tâlim ederim:         

 “Ölünüz, ölünüz; bu aşk uğrunda ölünüz! Aşk uğrunda ölürseniz, bedenle yaşamaktan kurtulur, baştanbaşa ruh olursunuz! Ölünüz, ölünüz; bu ölümden korkmayınız! Çünkü ölümle su kirli topraktan kurtulur,göklere,ötelereyükselirsiniz.                                                                                                         Dîvân-ı Kebîr-2, (s.13)’de “Ölüm kaşla göz arasında; onu hatırlamaktan bile bize daha yakın!” diyen Hz. Mevlânâ bir ölüye şöyle seslenir: “Şu kirli dünyadan göklere doğru yüksel, rûhun şâd olsun, ötelerde mânevî yürüyüş yap! Kötülüklerle dolu, günah ateşleri ile yanıp kavrulan bu dünya şehrinden sıçradın, çıktın. Neşe ile kurtuluş evini yurt edin, orada yaşamaya başla!” (Divân-ı Kebîr-3, s.14          Hangi bâtıl din ve felsefe söyleyebilir ölümün bu kadar güzel ve gerekli olduğunu? Hangi dünya görüşü ve ideoloji ölümün böylesine kutlu olduğunu savunabilir?

 MEZARLARI SEVME TÂLİMİ YAPMAK 

 Mezarlıkları sevme tâlimi yapıyorum. Yûnus Emre Hazretlerinin mısralarını üç beş kez okuyup öyle çıkıyorum mezar ziyaretlerine. Ölüm ve mezarlık bir gül bahçesi gibi içimde şimdi. İmâm-ı Rabbânî Hazretlerinin (Mektûbât) “Ölümden bahsetmek sünnettir. (…) Ölüm, sevgiliyi sevgiliye kavuşturan köprüdür” sözünü idrak edemeyen kişi ölümü Müslümanca idrak edememiştir daha.               

Bu muhterem zâtın şu sözlerini her gece okuyarak gönlüne koyamayanlar yüreksizdir: “Ölüm Müslümana hediyedir. Ölüm, ölmemek üzere doğuştur. Ölüm olmasaydı bu hayat hiç çekilir miydi? Ölüm, Müslümanın teselli kaynağıdır, hasretidir.”   

Devamı: https://www.yenisoz.com.tr/yazarlar/allahin-bir-ikramidir-olum-5010/               

Bu yazı toplam 444 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim