Cemil Meriç’i niçin okumalıyız?

Cemil Meriç’i niçin okumalıyız?
Cemil Meriç, öncelikle hiçbir ideolojik kalıba sığmayacak kadar geniş görüşlü bir münevver ve sağlam duruşlu bir fikir adamıdır.

Hayatını okumaya vakfeden, ufkunu mütemadiyen açan; tarzıyla, düşünceleriyle ve bahusus yazılarıyla insanlığa şahane eserler bırakmış bir Türk mütefekkiridir. Burhan Alsan yazdı.

Cemil Meriç, edebiyatımızın en nadide mütefekkirlerinden biridir. Meriç, hayatı boyunca ortaya koyduğu eserlerle tam anlamıyla bir münevver kimliği oluşturmuştur. Çalışkanlığıyla, azmiyle, kıvrak zekâsıyla ve keskin diliyle yazın dünyasına güzide örnekler sunmuştur. Cemil Meriç, yazdıklarıyla doğru istikametten ayrılmayan bir ufuk çizmiştir. Dimağından süzülenleri kendine has üslubuyla aktarırken zihinlere kelepçe vuran prangaları kırmayı amaç edinmiştir.

Cemil Meriç söz konusu eserde, havsalamızı genişleterek bazı kelimelerin ve kavramların geçmişine yolculuk yapmamızı sağlıyor. Kitap; Meriç’in derin okumaları üzerine yaptığı incelemeleri, onun kıymetli bakış açısını ve özgün fikirlerini ihtiva ediyor. Mefhumların kökenlerini ve ne tür merhalelerden geçtiğini, hangi filozof veya yazar tarafından ne maksatla kullanıldığını bu muhteşem eserden öğreneceksiniz.

Kitap, beş ana başlıkta okura sunulmuştur.

1.Çağdaş Uygarlık Düzeyi

2.Medeniyetlerin Ölümü

3.Âraftakiler

4.İdeoloji

5.Traduttore Traditore(Hain Mütercim)

‘’Çağdaş Uygarlık Düzeyi’’ adlı birinci bölüm, Yunan Mucizesi alt başlığıyla şöyle başlıyor: ‘’Bütün Kuranları yaksak bütün camileri yıksak Avrupalının gözünde Osmanlıyız, yani İslâm. Karanlık, tehlikeli, düşman bir yığın.’’ Meriç, bu sözle Batı’nın İslâm’a ve Müslümanlara bakışını ortaya koymaktadır. Osmanlı ve Avrupa ayrımı yaparak Avrupa’yı Hristiyan olarak tanımlayıp İslâm’a düşman olduklarını dile getirmektedir. Avrupa’nın Yunan medeniyetine olan sadakatine değinir ve bu sevdanın histeriye varan bir perestiş olduğu görüşündedir. Yunan yüceltildikçe Osmanlı’ya olan husumetin arttığını dile getiren muharrir, Yunancılığın tüm Avrupa’yı sardığını ifade etmektedir. İslâm, Eski Yunan’dan elde ettiklerini kendi potasında eritip gerekli ve değerli malumatı süzgeçten geçirerek kırıntıları Avrupa’ya terk etmiştir. Tanzimat ile beraber rotayı Batı’ya döndüren Türk aydını, Meriç’in iğneleyici kaleminden kurtulamamıştır.

Devamı: https://www.dunyabizim.com/kitap/cemil-merici-nicin-okumaliyiz-h41499.html

 

Bu haber toplam 305 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim