• İstanbul 29 °C
  • Ankara 31 °C

Doç. Dr. Musa Kazım Arıcan ile Felsefe Okumaları başlıyor!

Doç. Dr. Musa Kazım Arıcan ile Felsefe Okumaları başlıyor!
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Musa Kazım Arıcan ile Felsefe Okumaları 21 Ekim Salı akşamı 18:30'da başlıyor. 15 günde bir yapılacak okumalara katılım serbest.
arican

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Musa Kazım Arıcan ile Felsefe Okumaları 21 Ekim Salı akşamı 18:30'da başlıyor.

15 günde bir yapılacak okumalara katılım serbest. 


 

“…düşüncenin gökkuşağını bütün renkleri ile sevmeyi öğrendim. Peşin hükümlerin mahpesinden kaçmayı, hakikatin çeşitleri yönlerine eğilmeyi, hayatın her tecellisine saygı beslemeyi öğrendim.” Cemil Meriç

 

Felsefe okumaları ile sizleri bilgelik ve hikmet sevgisine, düşüncenin gökkuşağına davet ediyoruz. Doğu’dan Batı’ya felsefi düşüncenin gelişim tarihini, kaynaklarını, felsefi yaklaşımları, müteffekirleri keşfetmeye bir davet… Adı sadece büyük filozof olarak tarihte yer alanları değil, insan üzerine fikirler ortaya koyan sanatçıların, bir anlamda felsefi bilgi üretenlerin de fikirlerini inceleyeceğiz. Felsefeciler hikmet sahibi insanlardır. Ayrıca İslam düşünce geleneğinde hikmet sahibi insanlar övülmüş ve yüceltilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de: ‘Hikmeti dilediğine verir. Hikmet verilen kimseye çok hayır verilmiştir. Bunu ancak aklıselim sahipleri düşünüp anlar’ buyurulmuştur. (Bakara 269). Felsefe yolculuğumuz nereden geliyoruz ve farkımız ne olacaktır soruları ile başlayacak. Felsefe tarihi başlangıcından itibaren bireyin davranışının kökenini keşfetmek için geleneksel mitleri incelemiş ve toplumsal değer yargılarına anlam atfetmiştir. Ancak bu davranışın temeli o kişinin hayatı boyunca başına gelenlerden ibarettir. Felsefe ne kadar yaşamımızda var? Öğrenilenlerin davranışlarımıza yansıması nasıl olacaktır? Biz bu soruları da sorarak cevap arayacağız. Önce kendimizi tanıyacağız. Maziyle bağlarını koparmış bir toplum irfana ulaşamaz. Başka toplumlarla kıyas kendi mazimizi bilmek ve değerlendirmekle başlar. Her çağın hakim fikirlerini o çağdaki üretim ilişkilerini ve değer yargılarını incelemekle başlayacağız.

 

Tek  başına düşünce hiç bir  şeyi kıpırdatmaz. (Aristoteles)


İnsan bilmediği bir varlık hakkında sorular sorar. Klasik bilime göre ele alınan bir nesneyi anlamak için şu sorular sorulur: Bu cisim neyden yapıldı? Bu cisim nasıl yapıldı? Bu cisim kim tarafından yapıldı? Bu cisim niçin yapıldı? İşte bilim bize neyden, nasıl sorusunu ve belki kim sorusunun cevabını verebilir. Ama niçin sorusunun cevabını ancak din ve felsefe verebilir. Ve insan nedenleri bilmek ister... İyi yaşam, mutluluk, erdem, hakikatin bilgisine ulaşmak gibi bilgiler ancak felsefe ile bilinebilir. Felsefe siyaseten ekonomiye, sanattan toplumsal yaşama kadar insana dair pek çok sahaya yön verir. Tüm bu sahalardaki sorunları niçin felsefe sayesinde biliriz. Niçin felsefe sorusunu siz de merak ediyorsanız Felsefe Okumalarına bekliyoruz. Felsefe Doğu’dan Batı’ya düşünceleri birbirine tamamlayan bir tuğla görüntüsü verir.  Bu tuğlaya katkısı olan pek çok filozof vardır: İbn-i Sina, Farabi, El-Kindi, İbn-i Rüşd, Ksephones, Heraklit, Sokrates, Platon, Aristo, Spinoza, Thomas Aquinas, Descartes, Hobbes, Hegel, Marx, Kant, Heidegger…

Bu filozoflar ve daha fazlası Felsefe Okumaları günlerinde konuk olacak.

 

 

Bu haber toplam 3103 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim