• İstanbul 30 °C
  • Ankara 29 °C

Gönlünden kalkan perde gözlerine indi

Gönlünden kalkan perde gözlerine indi
Halk şiirimiz ve türkü geleneğimizin, kıyamete kadar sesi kulaklarımızda kalacak değeri Âşık Veysel Şatıroğlu’nu hatırlatıyor Metin Erol..

Yeryüzünde, eşitlik, özgürlük, adalet vb… kavramların üreticisi ve tek pazarlayıcısı olarak, kendisine suni bir dünya hâkimiyeti kurmuş olan Batı medeniyetinin lokomotif kurumlarından biri olan Birleşmiş Milletler’in girişinde yazan ibare ne de dikkat çekicidir. Tercüme edersek “İnsanlık birbirinin âzâsıdır” yazmaktadır Birleşmiş Milletler binasının girişinde. Bu ibare, vaktiyle “Benî âdem âzây-ı yek- dîgerend” diyen Sâdi Şirazi’nin dizesinin bire bir tercümesidir. Kendi içlerinde bu düşünceye itaatkâr fakat kendi çıkarlarına ters durumlar ve olaylar söz konusu olduğunda nankörce hareket eden Batı’nın, günümüzde tüm dünyaya satmaya çalıştığı özgürlük ve eşitlik söylemlerine çok şükür karnımız tok. Gerek Sâdi Şirazi’nin dizesi gerekse de halk edebiyatımızın altın mührü olan Âşık Veysel Şatıroğlu’nun “Beni Hor Görme Kardeşim” türküsü, bizlerin bu hususlarda toplum olarak seviyemizi göstermektedir.

Bilhassa Âşık Veysel’in sazıyla, sanatıyla ortaya koyduğu sevgi, hoşgörü, eşitlik ve özgürlük temalı türküleri; Batı’nın, kendi ortaçağ Hıristiyanlığına olan nefreti üzere ortaya koyduğu eşitlik-özgürlük ve adalet algısından çok daha irtifalıdır.

Âşık Veysel’e doğru bir yolculuk

Âşık Veysel, 1800’lü yılların sonunda Sivas’ta doğmuştu.

Doğurmuş beni Sivas ilinde,

Sivrialan köyünde tarla yolunda

Azığı sırtında orak elinde,

Taşlı tarlalarda avuttu anam…

 

Avşar boyunun Şatırlı obasına mensup olan Âşık Veysel Şatıroğlu, henüz yedi yaşındayken çiçek hastalığına yakalanmış ve gözlerine perde inmiş. Veysel’in gözlerine inen perde, gönlünden kalkan perdenin ta kendisidir. Gözleri kapanıp, gönlü açılmıştır Veysel’in. Âşık olarak anılacaktır artık Veysel. Elinde sazı, gönlüyle gördüklerini diliyle söyleyecektir.

 

Genç yaşımda felek vurdu başıma

Alırdım elimden iki gözümü

Yeni değmiş idim yedi yaşıma

Kayıb ettim baharımı yazımı

Henüz yedi yaşında başına gelen bu hadiseden sonra, Âşık Veysel büyük bir hüzne kapılmıştır. Zor olsa da zamanla içinde bulunduğu duruma alışmıştır. Küçük yaşlarında saza olan ilgilisi ilerlemiş ve sazı eline aldığında ilk olarak Çamşıhılı Ali Ağa’dan, Kul Abdal’ın “Takdirle gelene tedbir kılınmaz” türküsünü öğrenmiştir. Yazgısı, sanatının üzerine düşmüştür Veysel’in.

Devamı: https://www.dunyabizim.com/portre/gonlunden-kalkan-perde-gozlerine-indi-h19783.html

Bu haber toplam 187 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim