• İstanbul 10 °C
  • Ankara 13 °C

Ticaret ve Fikri Mülkiyet Hukuku Dergisi Çıktı

Ticaret ve Fikri Mülkiyet Hukuku Dergisi Çıktı
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin yayınlarından Ticaret ve Fikri Mülkiyet Hukuku Dergisi’nin (TFM) 2020/1 sayısı yayınlandı.

TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizininde ve ASOS INDEX’te taranan, HEINONLINE veri tabanı üzerinden erişilebilen uluslararası ve hakemli bir dergi olan TFM’nin  sahibi Prof. Dr. M. Fatih Uşan, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ise Prof. Dr. Hayri Bozgeyik.

Derginin editörlüğünü ise Prof. Dr. Hayri Bozgeyik (AYBÜ Hukuk Fakültesi), Doç. Dr. Cafer Eminoğlu (AYBÜ Hukuk Fakültesi), Dr. Öğr. Üyesi A. Oğuzhan Hacıömeroğlu (AYBÜ Hukuk Fakültesi), Dr. Öğr. Üyesi Tuğçe Nimet Yaşar (AYBÜ Hukuk Fakültesi, Almaca Dil Editörü) ve Ar. Gör. Dr. Nevin Meral (AYBÜ Hukuk Fakültesi, İngilizce Dil Editörü) birlikte yürütüyorlar.

Ticaret ve Fikri Mülkiyet Hukuku Dergisi; ticaret ve fikri mülkiyet hukuku alanları ile bunlarla bağlantılı bilimsel çalışmaları desteklemeyi ve bu suretle Ticaret, Fikri Mülkiyet, Sermaye Piyasası, Banka ve Rekabet Hukuku alanlarıyla ilgili bilimsel nitelikteki her türlü makale, çeviri, karar incelemesi ve diğer çalışmalara yer veren derginin 2020/1 sayısında ticaret ve fikri mülkiyet hukukuna ilişkin önemli makaleler yer alıyor.

Derginin sunuş yazısı TFM Yayın Kurulu adına kaleme alınmış ve şu ifadelere yer verilmiş:

 “TFM’nin, Covid-19 pandemisi dönemine rastlayan bu sayısında muhtelif konulardan değerli çalışmalara yer verilmiştir. Bununla birlikte yürütülen hakem süreçleri neticesinde bu sayıya kabul edilen çalışmaların fikri mülkiyet ve ortaklıklar hukuku alanlarında yoğunlaştığını belirtmek gerekir. Fikri mülkiyet alanında; gerçek olmayan vekâletsiz iş görme, sahibi ölen fikir ve sanat eseri üzerindeki malî hakların mirasçılara intikali, tanınmış markanın sulandırılması, çalışan tasarımlarında hak sahipliği ve işletme adının haksız rekabet hükümleri uyarınca korunmasına ilişkin güncel ve ilgi çekici çalışmalara yer verilmektedir.

Ortaklıklar hukuku bağlamında ise limited şirketlerde kamu borçlarından doğan sorumluluk, kooperatiflerde açık kapı ilkesi ve TTK m. 376 hükmüne ilişkin Ticaret Bakanlığı’nın Tebliğini konu edinen bilimsel katkılar yer almaktadır.

Dergide ayrıca Kabotaj Kanunu üzerine bazı değerlendirmelerin yapıldığı deniz ticaretine ilişkin makaleyi bulabilirsiniz. TFM için bu sayının önemi, dergi kurullarının yeniden yapılandırılması, etik ilkeler, yazım kuralları, yayın politikası ve dergi – yazar ilişkilerine dair temel metinlerin yeniden düzenlenmesi olmuştur. Bu vesile ile TFM Yayın ve Danışma Kurullarında yer almayı büyük bir içtenlikle kabul ederek bizi mutlu eden, böylece bizi daha çok çalışma hususunda cesaretlendiren hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Ayrıca, ticaret ve fikri mülkiyet hukukuna ilişkin değerli çalışmalarını yayımlanmak üzere bize ileten ve böylece dergimize değer katan meslektaşlarımız ile bu çalışmaları değerli vakitlerini ayırmak suretiyle gönüllülük esasına göre değerlendiren hakemlerimize de her zaman olduğu gibi teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

TFM’nin bu sayısında yer alan makaleler ve yazarları:

Arş. Gör. Dr. Raziye Aksu Özkan: Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun 26.06.2019 Tarihli Ve E: 2013/1, K: 2018/1 Sayılı Kararı Işığında Limited Şirketlerde Kamu Borçlarından Doğan Sorumluluğun İncelenmesi.

Dr. Öğr. Üyesi Özgür Arıkan & Arş. Gör. Didem Yalçıntaş: Çalışan Tasarımlarında Hak Sahipliği.

Prof. Dr. Mustafa Ateş: Sahibi Ölen Fikir Ve Sanat Eseri Üzerindeki Malî Hakların Mirasçılara İntikali.

Doç. Dr. İsmail Demir: Kabotaj Kanunu Üzerine Bazı Düşünceler.

Dr. Öğr. Üyesi A. Oğuzhan Hacıömeroğlu & Zeliha İnce: Ulusal Ve Uluslararası Düzenlemeler İle Yargı Kararları Işığında Tanınmış Markanın Sulandırılması.

Gürkan Ormancı: Türk Hukuku Kapsamında İşletme Adının Haksız Rekabet Hükümleri Uyarınca Korunması.

Av. Özge Örnek: Kooperatiflerde Açık Kapı İlkesi.

Dr. Gökçen Turan: Ticaret Bakanlığı’nın TTK 376 Hükmünün Uygulama Esaslarına İlişkin Tebliğinin Üçte İki Sermaye Kaybı Halinde Doğrudan Sermaye Artırımı Yapılabilmesine İmkan Tanıyan Hükümleri Üzerine Düşünceler.

Arş. Gör. Kübra Yıldız: SMK Hükümleriyle Karşılaştırmalı Olarak Fsek Kapsamında Gerçek Olmayan Vekâletsiz İş Görme.

 

Kararlar

Arş. Gör. Şule Işın & Sefa Er: Yargıtay Kararları.

2015 yılından itibaren yılda iki sayı yayınlanan TFM için oluşturulan https://dergipark.org.tr/tr/pub/tfm  web sayfasında derginin yayınlanma amacı şöyle anlatılıyor:

Rekabet ve inovasyon hukuku dergisi

“TFM, günümüzde oldukça geniş bir yelpazeyi oluşturan ticaret ve fikri mülkiyet hukuku alanında yapılan bilimsel çalışmalara yer veriyor. Bu alanı kısaca “ticaretin hukuku” olarak tanımlamak mümkündür. Bu alan, ticari işletme, şirketler, kıymetli evrak, taşıma, sigorta, deniz ticareti, rekabet, banka ve sermaye piyasası hukuku gibi ticaret hukukunun alt branşlarını kapsadığı gibi, telif, marka, patent, tasarım, coğrafi işaret, bitki çeşitleri ve entegre devreler gibi fikri mülkiyet hukuku branşlarını da kapsamaktadır.

TFM, rekabet gücü yüksek girişimlerin ortaya çıkması adına hukuki destek sunmayı amaçlamaktadır. Güçlü tarihi birikimi ve stratejik konumu itibariyle ülkemizin dünya çapındaki ticarette etkinliğinin ancak güçlü hukuki yapıya sahip kurumlar sayesinde mümkün olabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle TFM’nin bir "rekabet ve inovasyon hukuku dergisi" olmasını arzu ediyor ve tüm meslektaşlarımızı bu akademik işbirliği ortamına bilimsel çalışmalarıyla destek olmaya davet ediyoruz.”

Dergi İletişim:

E-posta: tfm@ybu.edu.tr - Telefon: 0 312 906 2184

Adres: 15 Temmuz Şehitleri Binası - Ayvalı Mah. Halil Sezai Erkut Cad.

150. Sok. No: 5 Etlik-Keçiören / Ankara

 

                                                                                            Mahmut Erdemir

 

Bu haber toplam 610 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim