Üç ay sonra cuma ve namaz sırası!

D. Mehmet DOĞAN

Son cumanın üzerinden üç ay geçmiş! Hatıralarını yazan birisi olsa idik, bu bahse genişçe bir yer ayırmamız gerekirdi!

Salgın başlangıcında kıldığımız son cumayı “Salgın bulaşıcıdır” yazımızda anlatmıştık (16 Mart, Karar). Cuma cemaat demek! Cemaatsiz cuma olmaz. Cuma camide kılınır, eskiden tahsisen cuma camileri olurdu, oralarda kılınırdı. Artık mescid, cami ayırımı yapılmadan her yerde kılınıyor. Son cumamızı Kızılay’ın yeraltı camilerinden birinde kılmıştık. Zaman dardı, içeride yer bulma ihtimali zayıftı, dışarıyı hedefleyerek camiye yönelmiştik, açıkta cemaat yok, merdivenden iniyoruz, camiin yarısı boş…

Salgın korkusu ve tenha son cuma…

Biz artık “yaşa takılanlardan”ız, emeklilikte değil, cemaate karışmakta! Geçen hafta yaş tahdidini bir yana bırakıp mahalle camiine gittik, cemaati ve cumayı özlemişiz. İçeri kimse alınmıyor, dışarı tanzim edilmiş, alan birer buçuk metreye göre ayarlanmış, herkes ona göre seccadesini seriyor. Birkaç yaşa takılan da var, onlara da akranları takılıyor: “Polisler gelip yaş kontrolü yapacak!”

Anlayacağınız, bir tedirginlik hissediliyor.

Bu cuma niyetimiz, Hacıbayram’a gitmek. Çünkü yaş tahdidi kaldırıldı. Bir Ankaralı olarak her hafta, en azından ayda bir Hacıbayram’a yolumuz uğrar. Bir büyük şahsiyetin hatırası bizleri oraya çeker. Ankara ile adı birleşmiş olan Hacı Bayram-ı Veli’nin. Ansızın onun şehrine varıp, bir Fatiha okumak, bütün geçmişlerimizi yâd etmek…Bu âlemdeki geçiciliğimizi böylece hatırlamak.

Hacıbayram Camii cumaları kalabalık olur. İçerisi, dışarısı, cami kıblesinin gerisinde kalan mekânlar hep dolar.

Bu yaşa tıkılanların ilk cuması. Acaba gerçek bir cuma kalabalığı olacak mı? Yoksa korku şehirleri beklemeye devam ediyor mu?

Tereddütümüz boşunaymış!

TYB başkanı ve ASBÜ rektörü Kâzım Arıcan Hoca ile üniversite merkez binasının önünde buluşuyoruz. Yardımcısı Ali Osman Kurt Hoca ile birlikte camiye yöneliyoruz. Birkaç adım sonra, camiye giriş için sıra bekleyen vatandaşlar dikkatimizi çekiyor. Hem de ne sıra!

İşte bu namaz sırası!

“Namaz sırası” denilince halkın aklına namazda okunan sûreler gelir. Daha doğrusu bu sûrelerin bir sıra dahilinde okunması hatırlanır. Bu sefer öyle değil, Hacıbayram’da Cuma kılmak için namaz sırası var!

Herkes sırasını bekliyor, kontrolden geçiyor, elini temizleyiciye uzatıyor ve fizikî mesafeye göre ayarlanmış yerlere seccadesini seriyor.

Eski zamanlarda, bazı cenazeler için büyük kalabalıkların gelme ihtimaline karşı dışarıya taşınabilir bir minber ve mihrab konulur ve böylece vakit namazı ile veya cuma namazı ile birlikte cenaze namazı da kılınırdı. Böyle bir kalabalık, 12 Eylül darbesini yapan komitenin başı Kenan Evren’in eşinin cenazesinde görülmüş. Kenan Paşa da eşini uğurlamaya gelmiş tabiatıyla. Önde imamlığı üstlenen zamanın diyanet reisi var. Paşa, ona ayakkabılarını görerek işaret etmiş: “Bunlarla namaz kılınabilir mi?” mânasına. Başkan başını sallayarak cevaz vermiş. Her halde cenaze namazı için olmalı. Fakat Kenan Paşa bunu cuma namazı için de anlamış olmalı ki, ayakkabıları ile namaz kılmış diye anlatılır!

Artık Hacıbayram’ın etrafı tanzim edildi. Sabit mihrap ve minber yapıldı. Adeta bir açık hava namazgâhı oldu camiin bahçesi. Tabii bu arada camiye doğrudan ulaşan cemaatini önünü kesen ticaret mekanları ihdas edildi, onları aşmadan camiye ulaşılamaz oldu!

Rabbimize bu cumayı Hacıbayram camiinde kılmayı nasib ettiği için dua ediyoruz. Tabii en yakın zamanda bir cuma namazını Ayasofya Camiinde kılmak niyazını da unutmuyoruz. 

Bu yazı toplam 84 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim