• İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

Bir Turgut Cansever mirası: Merkezefendi Şehir Kütüphanesi

Bir Turgut Cansever mirası: Merkezefendi Şehir Kütüphanesi
"İstanbul’un manevî büyüklerinden, Merkez Efendi Hazretleri’nin irşadına ev sahipliği yapmış bir mekân burası.
Osmanlı şehr-i İstanbul’unda zanaatkârlığın, Cumhuriyet’in ilk yılları ile birlikte de sanayinin en önemli beldesi hüviyetinde olan bu kadim semt, kendisine verilen bu pâyeyi hakkıyla taşımıştır. Hatta, tarihî dokusundan ve manevî ikliminden ödün vermek pahasına…" Murat Öztabak yazdı.

Doğu Roma’nın Avrupa’ya açılan kapısı, İstanbul’un en kadim semtlerinden biri, Mese yolunun üzerinde, aziz Istanbul’un koruyucusu surların hemen ötesinde bir semt Zeytinburnu. İstanbul’un manevî büyüklerinden, Merkez Efendi Hazretleri’nin irşadına ev sahipliği yapmış bir mekân burası. Osmanlı şehr-i İstanbul’unda zanaatkârlığın, Cumhuriyet’in ilk yılları ile birlikte de sanayinin en önemli beldesi hüviyetinde olan bu kadim semt, kendisine verilen bu pâyeyi hakkıyla taşımıştır. Hatta, tarihî dokusundan ve manevî ikliminden ödün vermek pahasına…

Cumhuriyet yıllarında iç göçün ve gecekondulaşmanın ilk örneklerini burada görmek mümkündür. Kısa zamanda ve yoğun bir şekilde gerçekleşen bu sosyolojik hareket, şehrin mimarî ve içtimâî yapısına önemli ölçüde zarar vermiştir. Işte tam da bu bağlamda, 1999 yılında; bölgenin kaybolmaya yüz tutmuş tarihî dokusunun yeniden ihyası ve yine bölgede oluşmuş mimarî kaosun bir tertip içerisine alınması maksadıyla, Zeytinburnu Belediyesi tarafından, bir rapor hazırlatılmak suretiyle Kültür Vadisi Projesi hayata geçirilmiştir. Bilge mimar Turgut Cansever tarafından hazırlanan bu raporda, Merkezefendi Camii çevresinde ve Yenikapı Mevlevihanesi yanında, konut bölgesinde ikâmet eden ahalinin, kültürel, fizikî ve sosyal yaşama biçimini ve standartlarını yükseltecek, kültür, konaklama ve ticaret yapıları barındırılması öngörülmüştür. Sonrasında yapılan çalışmalar neticesinde 2008 yılında, “Merkezefendi Camii Çevresi Yenileme Avan Projesi” içerisinde, bugünkü Merkezefendi Şehir Kütüphanesi’nin ilk planı olan, Meydan Saçağı isminin geçtiğini görüyoruz. Eğitim, öğretim faaliyetlerine ev sahipliği yapmak üzere, yarı açık bir örtü olarak tasarlanan bu saçağın altında ve etrafında, sahaflar çarşısı, kahve-restoran gibi yapılar ve bir de süs havuzunun olması öngörülmüştür. Bu bina, bölgeye hizmet edecek ticarî faaliyetleri de barındırabilecek bir saçak yapısı olarak tasarlanmıştır. Yenileme alanındaki diğer planlar hayata geçirildikçe, Meydan Saçağı’nın da fonksiyonunun değişebileceği öngörüsüyle az önce zikrettiğimiz proje ve planlar neticesinde, bölgenin sosyal ve kültürel dönüşümüne ön ayak olacak Meydan Saçağı’nın tasarımı hazırlanmıştır. Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali dışında, yıl boyu Kültür Vadisi bünyesinde gerçekleşecek çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelere ev sahipliği yapan bu tarihî aksın, böylesine kullanışlı bir yapıya kavuşması elbette çok önemliydi.

Devamı: https://www.dunyabizim.com/gezi-mekan/bir-turgut-cansever-mirasi-merkezefendi-sehir-kutuphanesi-h43870.html

Bu haber toplam 74 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Nurullah Genç’in omuzlarındaki dünya25 Eylül 2021 Cumartesi 14:05
 • Türkiye için 'fütürizm' vakti25 Eylül 2021 Cumartesi 10:38
 • Kasaba’nın Büyüsü24 Eylül 2021 Cuma 13:22
 • Türkçe Nedir?24 Eylül 2021 Cuma 13:17
 • Türk dünyasında iz bırakan düşünce adamı: Gaspıralı İsmail24 Eylül 2021 Cuma 13:16
 • Sin Edebiyat’ın 29. Sayısı Yayınlandı24 Eylül 2021 Cuma 13:15
 • İçsel bir yolculuğa aralanan kapı: Bahane Kapısı23 Eylül 2021 Perşembe 15:47
 • Karabatak Dergisinin 58. Sayısı Çıktı23 Eylül 2021 Perşembe 15:43
 • Hayatımızın Acıklı Noktaları22 Eylül 2021 Çarşamba 13:57
 • Sana Gider Senden Yol22 Eylül 2021 Çarşamba 13:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim