• İstanbul 34 °C
 • Ankara 34 °C

TYB 45 yıldır ülkemizin kültürüne sanatına hizmet ediyor

TYB 45 yıldır ülkemizin kültürüne sanatına hizmet ediyor
Farklı kesimlerden 14 yazarın bir araya gelmesiyle 7 Ağustos 1978’de kurulan Türkiye Yazarlar Birliği’nin kuruluşunun 45. yılını kutluyoruz.

Öncelikle, başta kurucu ve şeref başkanımız, bu kutlu davaya ilk günkü heyecanı ile hâlâ omuz veren değerli ağabeyimiz, D. Mehmet Doğan başta olmak üzere; geçmişte sorumluluk üstlenmiş tüm genel başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize ve üyelerimize şükranlarımı sunuyorum.

“Yazarlar Birliği” adı, 1985’te Bakanlar Kurulu kararıyla “Türkiye Yazarlar Birliği”ne dönüştü. 1991’de Danıştay’ın uygun görüşü ve Bakanlar Kurulu kararı ile “kamu yararına çalışan kuruluş” olduğu tescil edildi.

44’üncü yılını bitirip 45’inci yılına giren TYB’nin büyük şehirlerimizdeki 15 şubesi, 7 temsilciliği, şair, yazar, ilim ve fikir adamlarından oluşan 2.500 üyesiyle alanında temsil gücü yüksek bir kuruluştur.

Yüzyıllar boyunca milletimize kimlik ve aidiyet kazandıran kültürümüz, sanatımız, dilimiz, edebiyatımızla ilgili yaşatıcı faaliyetler yaparak, bu mirası bize bırakan geçmiş büyüklerimiz ve yaşayan değerlerimizi korumak, gündemde tutmak sorumluluğunu üstlendik.

Kültürün, sanatın ve edebiyatın bir toplumun manevi cephesinin güçlendirilmesindeki rolünü bilerek çalışmalarımızı yürüttük.

Bu anlayış ve niyetle; kadim medeniyet mirasımızın ihyası ve günümüz imkanlarıyla daha güçlü şekilde yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla, 45 yılın hiçbir yılını hiçbir ayını heba etmeden; kültürümüzü, sanatımızı, edebiyatımızı, değerlerimizi, düşünce hayatımızı zenginleştirmek için çaba gösterdik.

Bütün çalışmalarımızda, faaliyetlerimizde sürekliliği gözettik. Sıradanlığa düşmeden ufuk açıcı, örnek teşkil eden faaliyetler yaptık. Türkiye’nin kültür ve sanat alanının tanziminde sağduyuyu, zevki selimi temsil ettik.

Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları değerlendirmemiz ödül doğuran bir ödüllendirme olarak kitlelere mal oldu. Türkiye’nin tek kültür ve sanat yıllığını 1984’ten beri yayınlıyoruz.

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni, “Yazar Okulu”, “Milletler Arası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi”, “Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni”, “Ahlâk Şurası”, Edebiyat Festivali, Temel Medin Okumaları, “Genç Yazarlar Kurultayı”, “Korsan Yayınla Mücadele Çalıştayı”, “Yaşayan Yazarlara Saygı toplantıları”, “Türkçe Şûrası”, “Kültür Kervanları”, İstiklâl Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’u anma faaliyetleri başta olmak üzere ülkemiz için çok yararlı ve öncü çalışmalarımız devam ediyor.

45 yıl içinde, ecdadımızın gittiği her yerde; Balkanlardan Kafkaslara, Ortadoğu’dan Türkistan’a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kadar bütün gönül coğrafyamızda gerçekleştirdiğimiz bu faaliyetlerin kültür hayatımızın tamamında hissedildiğini görmek bizleri de bahtiyar etmektedir.

Gençlerle ilgili kültür sanat ve edebiyat çalışmalarının geleceğe yapılacak en büyük yatırımlardan olduğuna inanıyoruz. Gençleri kültür, sanat ve edebiyat çalışmalarına dahil etmek için oluşturduğumuz “TYB Gençlik Birimi” seminer, konferans, söyleşi ve etkinlikleriyle çalışmalarını sürdürüyor.

Görüldüğü üzere, Birlik kamu yararına üstlendiği görevleri yerine getirirken kültür, sanat, edebiyat alanının sahipsiz ve savunmasız olmadığının mücadelesini vermektedir.

Bundan sonra da aynı inanç, heyecan  ve kararlılıkla;  “Milli bir hassasiyetle” son derece zengin ve yoğun faaliyetlerle, ülkemize ve milli kültürümüze hizmet etmenin çabası içinde olacağız.

TYB’nin bugünlere gelmesinde emeği geçen, faaliyetlerimize katkı ve katılım sağlayan kültür hayatımızın bütün taraflarına, yazarlarımıza, sanatçılarımıza, akademisyenlerimize, ilim adamlarımıza, iş birliği yaptığımız üniversite ve yerel yöneticilere, şube başkanlarımıza, temsilcilerimize, münevverlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum. 07.08.2022

 

Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan
TYB Genel Başkanı
 
Türkiye Yazarlar Birliği’nin kurumları ve markalaşmış faaliyetleri
(Rakamlar ulaşılan yılı göstermektedir)
Türkiye Yazarlar Birliği / 45
Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı /31
Mehmet Âkif Araştırmaları Merkezi /18
Yazar Yayınları /15
Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı /39
Yılın, Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Değerlendiresi /44
Mehmet Âkif Anmaları  (27 Aralık) / 45
Yazar Okulu /  23
Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni / 30
İstiklal Marşı Günü ( 12 Mart) /44
Mehmet Âkif Bilgi Şöleni / 17
Temel Metin Okumaları / 24
Mesnevi dersleri / 24
Türkiye Kültür ve Sanat Bülteni / 33
Türkiye Ahlâk Şûrası /14
Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi /14
Tarihi Roman ve Romanda Tarih Sempozyumu / 20
Selçuklu ve Osmanlı Şehirlerine Seyahat/ 20
İstanbul Edebiyat Festivali /14
TYB Akademi Dergisi /14
Genç Yazarlar Kurultayı /7
Mevlana ve Mevlevilik Etkinlikleri /22
Türkçe Şûrası /1
Korsan Kitapla Mücadele Çalıştayı/ 7
Kırıklar Meclisi / 4
Yaşayan Yazarlara Saygı / 17
Uluslararası Arapça Kitap ve Kültür Günleri / 7
Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği / 19
Mevlana Şiir Şöleni ve Şiir Atölyeleri / 14
 
resized_f3a69-7d776b891kurucular.jpg
Bu haber toplam 2030 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim