• İstanbul 24 °C
  • Ankara 27 °C

Vedat Bilgin: Batı'da kültürel krizi derinleşiyor!

Vedat Bilgin: Batı'da kültürel krizi derinleşiyor!
Son Nobel Edebiyat Ödülü’nün kime verildiğini takip edebildiniz mi? Batı toplumlarının, yaşadığı sorunların merkezinde ilk bakışta görülmese de kültür vardır.

Esasen, bütün toplumsal sistemler belli bir kültürel yapının üzerinde yükselirler; kültür, toplumsal sistemleri bir araya getiren toplumsal hayatın muhtelif sektörleri arasındaki bağları kuran bir işleve sahiptir; bir bakıma toplumsal sorunların derinleşmesini önleyen, bir çözülme veya çöküş sürecine girmesini engelleyen temel kaynak kültürel varlık alanın sağlıklı işleyişidir.

Bir toplumsal sistem, ister siyasal, ister ekonomik, isterse uluslararası sorunlarla karşılaşsın onlara karşı duracak gücü, karşı karşıya bulunduğu problemleri çözme imkânını kültürel kurumların işleyişine dayanarak bulma kabiliyetine sahip olabilir fakat burada sorun yaşanıyorsa sistemin unsurları arasındaki ilişki mekanizmaları, toplumsalı üreten ağlar zayıflar, sistem güç kaybetmeye başlar. Bunun giderek bir çözülmeye, oradan bir krize dönüşmesi, hatta zaman içine başka şartların da devreye girmesiyle çökme sürecine yönelebilir.

SORUNUN KAYNAĞI NEDİR?

Batı sisteminin yaşadığı problemlerin, çağın getirdiği yeni sorulara cevap verme kabiliyetini hızla kaybetmesiyle alakalı olduğunu tartışan birçok önemli düşünür vardır. Bunlardan bazıları sorunu doğrudan doğruya Batı medeniyetinin son halkasının düzenine yani kapitalist sistemin yapısına bağlı olarak açıklamaktadırlar. Marksistler sorunu, kapitalizmin içinde barındırdığı kaçınılmaz çatışma alanlarının varlığıyla açıklarken; Sorokin, Spengler, Fromm gibileri meseleyi tarihsel/kültürel/sosyal temellerde ele alarak Batı’nın yaklaşan krizine dair teorik yaklaşımlar ortaya koymuşlardır.

Meseleye başka yönden yaklaşan siyaset bilimci Duvarger’de sorunun Batı toplumlarının yaşadığı endüstriyel/kapitalist yapının dönüşüm sürecinde karşılaştığı kültürel mesele üzerinde durmaktadır. Duveger Batı’nın ekonomik maddi başarılarının siyasal kültürel kurumlar tarafından sürdürülemediğini söylemektedir. Bir başka anlatımla Batı maddesel zenginliği artarken beşeri/kültürel bakımdan yoksullaşmakta, bu süreçte ortaya çıkan çelişki derinleşmektedir.

Devamı: https://www.aksam.com.tr/yazarlar/vedat-bilgin/batida-kulturel-krizi-derinlesiyor/haber-1023686

Bu haber toplam 180 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim