İstanbul Şubesi' nden Cumartesi Günü Üç Farklı Faaliyet

İstanbul Şubesi' nden Cumartesi Günü Üç Farklı Faaliyet
Orhan Okay TYB İstanbul’da Anılıyor

Akademisyen yazar ve İstanbul beyefendiliğinin son örneklerinden olan M. Orhan Okay, vefatının birinci yılında mezarı başında ve ayrıca kültür sanat camiamızın önde gelen simalarının konuşmacı olduğu bir panelle 13 Ocak Cumartesi günü TYB İstanbul’da anılacak.

 

 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, kültür sanat alanında hizmet vermiş ve duruşuyla örnek olmuş şahsiyetleri hatırlamayı sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Akademisyen yazar Prof. Dr. M. Orhan Okay, vefatının birinci yılında TYB İstanbul’un düzenlediği bir programla anılacak.

Doç Dr. Mehmet Güneş’in konuşması ve Bülent Acun’un Kur’an tilaveti ile Topkapı Çamlıca Mezarlığında saat 10.00’da merhum Okay’ın kabri başında gerçekleşecek buluşmanın ardından, 11.30 itibariyle TYB İstanbul’da bir panel olacak. Prof. Dr. Abdullah Uçman, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk ve Bekir Soysal’ın konuşmacı olduğu programı, TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı yönetecek.

 

ORHAN OKAY KİMDİR?

Mehmet Orhan Okay, 1931 yılında İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesi’ni ve ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Artvin Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Askerliğini yedek subay olarak tamamlayıp öğretmenliğe geri döndü. Diyarbakır Lisesinde iki yıl çalıştı. Buradan Erzurum Atatürk Üniversitesi'ne Yeni Türk edebiyatı asistanı olarak girdi. 1963'te doktor unvanı aldı. 1975'te doçent, 1988'de profesör oldu. 1994'e kadar bu üniversitede, daha sonra Sakarya Üniversitesi'nde görev yaptı. 1996'da emekli olup hemen ardından Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyesi ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nde redaktör olarak çalışmaya başladı.

İlk yazısını 1953'te Türk Sanatı'nda yayımladı. İstanbul, Hareket Türk Dili, Türk Edebiyatı, Dergâh, Milli Kültür, Türk Kültürü, Türk Yurdu, Zaman ve başka dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı.

Batı Medeniyeti Karşısında Ahmet Mithat Efendi kitabıyla 1976 TMKV İnceleme Ödülü; sanat ve edebiyat yazılarıyla TYB Eleştiri Ödülü; 1977’de TYB Yılın Kültür Adamı Ödülü; 1998 Kobassan Vakfı Mevlana Büyük Ödülleri Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Eserlerinden bazıları: Batı Medeniyeti Karşısında Ahmet Midhat Efendi, İlk Türk Pozitivisti Beşir Fuad, Poetika Dersleri, Abdülhak Hâmid’in Romantizmi, Hüsn ü Aşk (Hüseyin Ayan ile birlikte neşir), Bir Başka İstanbul, Edebiyat ve Sanat Yazıları, Kendi Sesinin Yankısı: Necip Fazıl Kısakürek, Bir Hülya Adamının Romanı: Ahmet Hamdi Tanpınar.

 

Tarih:  13 Ocak Cumartesi

Mezarı Başında Anma:

Yer: Topkapı Çamlıca Mezarlığı

Saat: 10.00

Panel:

Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi / Sultanahmet – İstanbul

Saat: 11.30

 

İletişim: 0212 527 75 18 

9-001.jpg

Kudüs Şiir Yarışması Ödülleri Sahiplerini Bulacak

 

ŞİİR ŞEHİR KUDÜS

Liseler Arası Kudüs Temalı

Şiir Yarışması Ödül Töreni

 

Kudüs’ü gençlerimizin gündemine taşımak için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve Burak Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen “Şiir Şehir Kudüs” başlıklı Liseler Arası Kudüs Temalı Şiir Yarışması’nın dereceye girenleri, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde yapılacak muhteşem bir törenle ödüllerine kavuşacak. Program, 13 Ocak Cumartesi günü saat 13.30’da başlayacak.

 

 

Kudüs’ün Osmanlı elinden çıkışının 100. yılında, coğrafi, tarihî ve stratejik önemini gençlerin dünyasına taşımak amacıyla TYB İstanbul ve Burak Derneği işbirliği ile “Şiir Şehir Kudüs” başlıklı bir şiir yarışması düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bütün lise ve dengi okullardan gelen binlerce şiir, Türkiye’nin önde gelen şairleri tarafından titizlikle incelendi. Bunun sonucunda 1’inci, 2’inci, 3’üncü isimler ve beraberinde mansiyon almaya hak kazanan beş gencimiz, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde yapılacak törende ödüllerini alacak.

 

KUDÜS ŞİİRLERİ SESLENDİRİLECEK

Programın sunuculuğunu yapacak olan Selahaddin Kocaaslan; Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan ve Cengiz Numanoğlu’ndan şiirler seslendirecek. Yarışma jürisinde bulunan usta şairlerimizden Bestami Yazgan, Şeref Akbaba, Nurettin Durman, Hüseyin Emin Özürk ve Özgür Çoban da Kudüs üzerine yazdıkları şiirlerini seslendirecekler.

Ödül sahiplerinin isimlerinin törende açıklanacağını belirten TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, yarışmaya dair şunları söyledi:

 

GÜNDEMİMİZ HEP KUDÜS OLMALI

“Bizim Kudüs meselemiz, oradaki şartların siyasi ve sosyal olarak  iyileştirilmesi meselesi değil, işgalin sona erdirilme meselesidir. Müslüman’ın, güncelin rüzgârıyla savrulan değil, gündemini güncele taşıyan insan olduğuna inanıyoruz. Bu vesileyle bu davaya güncelin bir parçası olarak değil, hayatımızın bir parçası olarak yaklaşmalıyız. Kudüs duyarlılığımızı Kudüs bilincine dönüştürmek durumundayız. Bilinç olmazsa strateji olmaz. Strateji olmadan Kudüs kurtulmaz. Hamaset her zaman gereklidir, ama tek başına hamaset eksiktir. Stratejimiz onlarca yıla yayılan, hatta yüzyılı kapsayan bir düzlemde olmalıdır.

Kubbetü’s-Sahra ile Kıble Mescidi’ni bile karıştıran bilgi kıtlığında değil, Kudüs’teki her taşın anlamını kavrayacak, hatta her taşın altındaki sırra vâkıf olacak bir nesil yetiştirmeliyiz. Kudüs fatihi Müslüman öncüleri çocuklarımızın rol modeli hâline gelecek şekilde kitaplarla, filmlerle canlı tutmalı, kahramanlıkları bu çağın diliyle anlatmalıyız. Gündemimiz Kudüs, hep Kudüs olmalı. Bu niyetle hazırladığımız ‘Şiir Şehir Kudüs’ programına bütün Kudüs sevdalılarını bekliyoruz.”

 

BÜTÜN HALKIMIZ DAVETLİ

Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezinde gerçekleşecek program için davet mesajı yayınlayan Burak Derneği Başkanı Sn. Adem Yenihayat şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz, Türkiye Geneli Liseler arası şiir yarışması ödül töreni ve şiir dinletisi programına bütün halkımız davetlidir. Programın sunumunu Selahaddin Kocaarslan’ın yapacağı, birbirinden değerli şairlerimizin Kudüs ile ilgili şiirlerini seslendireceği programımızda Aykut Kuşkaya da ezgileriyle renk katacak. Ayrıca programa katılan izleyiciler arasında ücretsiz Kudüs ziyareti çekilişi yapılacak.”

 

Derecelere göre verilecek ödüller şöyle:

-Birincilik Ödülü: Kudüs Seyahati – 3.000 TL

-İkincilik Ödülü: Kudüs Seyahati – 2.000 TL

-Üçüncülük Ödülü: Kudüs Seyahati – 1.000 TL

-Mansiyon Ödülü (7 kişi): Kudüs Seyahati

 

Tarih: 13 Ocak Cumartesi

Yer: Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi / Üsküdar-İstanbul

Saat: 13.30

İletişim: 0 212 527 75 17-18

afis-002.jpg

M. Sadi Karademir İlk Kitabıyla TYB İstanbul’da

 

TYB İstanbul, şair ve yazarların ilk heyecanına ortak olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ters Akıntı isimli şiir kitabıyla okuyucusunu selamlayan M. Sadi Karademir, 13 Ocak Cumartesi günü saat 16.30’da TYB İstanbul’da konuşacak.

 

“İlk Kitap İlk Heyecan” isimli kitap söyleşi programları Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nde devam ediyor. Programın bu ayki konuğu, geçtiğimiz günlerde ilk şiir kitabıyla okuyucusuna merhaba diyen şair ve yazar M. Sadi Karademir olacak ve TYB İstanbul kürsüsünden ilk heyecanını paylaşacak. Söyleşi, 13 Ocak Cumartesi günü saat 16.30’da başlayacak.

 

M. SADİ KARADEMİR KİMDİR?

1990 yılında Erzincan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzincan’da, lise öğrenimini ise İstanbul Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamladı. 2008 yılında askerlikten kendi isteğiyle ayrıldı. İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun oldu. Halen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. İlk şiirleri Dergâh dergisinde yayımlandı. Daha sonraki zamanlarda, şiir ve yazılarına ağırlıklı olarak Dergâh dergisinde olmak üzere, Dil ve Edebiyat, CF ve İzdiham dergisinde devam etti. Halen, şiirleri ve edebiyat yazıları Dergâh dergisinde yayımlanıyor. 2017 yılında Ülke Kitapları’ndan çıkan Ters Akıntı isimli kitabı, şairin ilk şiir kitabıdır.

 

Tarih: 13 Ocak Cumartesi

Saat: 16.30

Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi / Sultanahmet – İstanbul

İletişim: 0 212 527 75 17 - 18

sadi-karademir-2.jpg

Bu haber toplam 1081 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim