Dünyanın Sahili Selameti:Kalkınmış Türkiye

Memiş Okuyucu

Doğrudan konuya girelim. Türkiye’nin bundan sonraki hedefi ‘ekonomik ve teknolojik kurtuluş savaşı’ olmalıdır. Bütün ülke, millet, devlet; ticaret, ekonomi, eğitim, kalkınma vs. programlarını  bu hedeflere göre yapılandırmalıdır. Ekonomik ve teknolojik Kurtuluş Savaşı vermemiz gerekiyor. Bunun için çaba, çalışma, taktik, teknik ve strateji ile beraber teknolojik anlamda ne gerekiyorsa üretmeliyiz. Sistem kurmalı, idealler oluşturmalı, hedef planlaması yapmalıyız.  Bütün bu hedeflere bizi götürecek yol, yöntem, akıl, fikir, proje ne varsa hepsini birden devreye koymalıyız.

Bütün yeryüzünün petrolünü, doğal kaynaklarını ve insan emeğini ‘değerler götürmek’ adı ile sömüren, camdan saraylarda oturup  aleme nizamat veren yeryüzünün kibirli efendileri semirmiş durumdalar. Gözleri insanlık, adalet namına artık hiç bir şeyi görmüyor.  Bunların dizili küplerini devirmenin en kestirme yolu, Türkiye’nin ekonomik kalkınması ile mümkündür. Bu ekonomik kalkınma hamlesi tüm insanlık namına, ekonomi temelli bir kurtuluş reçetesi olacaktır.

Yeryüzünün her noktasını kan ve kaosa boğan, çağdaş bir sömürü düzeni ile insanlığı iliklerine kadar sömüren egemenlerin çarkını kırmanın en etkili yolu Türkiye’nin kalkınmasından geçmektedir. Ekonomik tam bağımsızlığını sağlamış ve yüksek teknolojiye dayalı gelişme sağlamış bir Türkiye, bütün yeryüzündeki sömürgeciliği kıran kilit/lider ülke olacaktır.

Ekonomik gelişme kaydedince bütün insanlık yanımızda ve arkamızda toplanacak. Toplanacak diyorum. Çünkü bütün kavimler, ülkeler, devletler, milletler, insanlar  sömürülmekten bitap düşmüş durumda. Çaresizce sağa sola savrulmakta. Yüreklerde hüzünle yeşeren umutlar bir kurtarıcı medeniyet beklemekte. 

Sömürgeci mütekebbirler, insanlığın maddi vardıklarını tükettikleri gibi hayallerini ve umutlarını da yok etmek istiyorlar. Yeryününün kibirli efendileri barış deyip savaş, huzur deyip kargaşa çıkarmaktalar. Sömürgecilerin insanlığın tümüne sundukları tek reçete: ‘Ya sömürüleceksiniz ya da öleceksiniz!’ şekline dönüşmüş durumdadır.

Yeryüzü bir Darüsselam’dır. Selam ve esenlik yurdudur. Esenlik ve barışın yeryüzünde hakiki banileri bizleriz. Yer yüzünü imar etme,  insanlığa iyilik ve adalet götürme yolunda bir kalkınma için bütün mekanizmalarımızı harekete geçirmeliyiz. Böylelikle bütün insanlığa huzur ve saadet götürebilmek için güç toplayabiliriz.

İnsanlığın üzerine 150-200 senedir çöken küresel çağdaş kölelik düzenini kırarak, yeryüzünü hakiki özgürlüğüne kavuşturmanın önünü açmış oluruz.

Biz merhamet medeniyetiyiz.

Yeryüzüne adalet ve iyilik götürecek bir insan modelini ön plana çıkaralım. Bütün tecrübe, birikim ve ideallerimizi birleştirip, yeni bir çağ hedefi ortaya koyalım.

Ekonomik kalkınma ve ekonomik kurtuluş savaşı için, çok güçlü eğitim almış bir toplum inşa etmek gerekiyor.

Sistemli, ülke geleceği ve ihtiyaçlarına göre yapılandırılmış, milli ve insani hedeflerine inanmış insan mefkûresi olan bir maarif sistemi planlayalım.

Bu eğitimli toplum ile ekonomik kalkınmayı gerçekleştirebilir, bütün insanlığın ihtiyaç duyduğu adaleti sağlayabilir, bir yeryüzü medeniyeti kurabiliriz.

Sanatımızı, kültürümüzü, kimliğimizi kendi kavramlarımız üzerinden okumalara tabi tutalım.

İnsanımıza boyun ağrıları yaşatan demode ideolojik kalıpları kaldıralım. 19. Asır ideolojiler çağından kalma, bir kısım insanlarımızın zihinlerini işgal etmiş olan köhne inanışları bırakalım. Ansiklopedik, ezberci tarihte kalmış talim terbiye metotlarını da terk edelim.

Çağı ve gidiş yönünün doğru okuyan, bu çağın ruhunu yazmaya talip, çabası ve çalışmasi ile bir medeniyet iddiası ve medeniyet perspektifi taşıyan; alan, bölüm ve meslek planlamalarıyla nitelikli uzman ve ara elemanların olduğu  nesiller yetiştirecek bir maarif kuralım.

Tarihi tecrübemiz var. İnsan malzememiz de...

Kavram ve değerlerimizi tekrar günyüzüne çıkararak, medeniyetimizin hizmetlerini bütün dünyaya götürecek yeni bir perspektif inşa edelim.

İnsanlığın tamamını sahili selamete çıkaracak tek ülke Türkiye. Ardında, önünde, yanında ve içinde olalım.

Sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı toplam 126 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim