• İstanbul 26 °C
  • Ankara 31 °C

Sadullah Özcan: NATO’nun gizli ajandası ve siyaset

Sadullah Özcan: NATO’nun gizli ajandası ve siyaset
NATO’nun 70. Kuruluş Yıl dönümü resmen kurulduğu İngiltere’de üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımı ile kutlandı.

Kurulduğu günden beri çantasında her zaman gizli ajanda bulunan NATO’nun dünyaya gülen, hümanist duygular besleyen barışçıl yüzünü bu kutlamalarda gördük. Öncesinde her ülkenin kendince stratejik hamlelerini ve bu hamlelere karşı aldıkları tedbirlere şahit olduk. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ağzından “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” şeklindeki ağır sözü ve bu söze karşı Türkiye’yi ilgilendirdiği için ağır cevabı izledik. Bu tartışmaların gölgesinde yapılan NATO toplantısı birlik ve beraberlik görüntüsü ile son buldu.

Sonuçta NATO toplantısı ABD, İngiltere, Almanya, Türkiye gölgesinde gerçekleşti. Bu arada İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye ortak görüşmesi sosyal medyada “Bir İngiliz, bir Fransız, bir Alman ve bir Türk” şeklinde başlayan fıkra geyiklerine takıldı.

Toplantılarda NATO’nun çantadaki hep görünen ajandasını konuştuk. Fakat gizli ajandası kapsamında neler ele alındı, neler gizli kaldı bilmiyoruz. Çünkü NATO’nun asıl görevi gizli ajandada yazar. Bu gizli ajanda içinde sanki üyelerden ayrı bir özgün yapıymış gibi ülkeleri dizayn düzeyinde hareket ettiği bilinir. Üye ülkelere yönelik bürokratik, siyasi, sosyal, kültürel, askeri açılardan müdahaleleri söz konusudur.

Mesela NATO içinden destek almadıkça üye hiçbir ülkede darbe ve darbe girişimi yaşanmaz. 1960, 1971, 1980, 1997 ve 15 Temmuz 2016 darbeleri ve darbe girişimleri bunun net örnekleridir.

Şunu unutmamakta fayda var; NATO sadece askeri bir örgüt değildir. Askeri yönü sivil unsurları yanında çok zayıf kalır. NATO’’nun sivil örgütlenmesi üzerinde çok durulmaz. NATO’nun her ülkede askeri yapı dışında ciddi bir bürokratik, akademik, ekonomik, siyasi, kültürel, medyatik yapılanmaları vardır. Zannediyorum NATO’nun çantasındaki gizli ajanda bu yapıların teşkilatlanmasıdır.  NATO ülkelerden çok ülkelerin rejimlerini ve ideolojilerini korumak güçlerini kontrol etmektedir.

Bu gerçekten yola çıktığımızda NATO’nun her ülkede tüm bunları sağlamak maksadı ile sivil örgütlenmeleri ve örgütlenmelerin bir kadrosu olduğu kaçınılmazdır. Bu kadroların nasıl oluştuğu konusunda fikir sahibi olmak benim açımdan mümkün değil. Fakat bu gerçekliğini ortadan kaldırmadığı bilinmelidir.

Türkiye’de son dönemde siyasette alternatif arayışlar hızlanmıştır. Yeni oluşumlar son hızla devam etmektedir. Bugünlerde bazı siyasi hareketlerin partileştiğine şahit olacağız. Bu hareketlilik artarken aynı zamanda uluslar arası etki ajanlarının mekik diplomasisinin sayısında artışlar gözlendiği bilgileri geliyor. Gelmekle kalmıyor farklı siyasi oluşumlara ne olur olmaz denilerek finansal desteklere kadar yatırım peşinde koşanların bile olduğu kulislere düşen bilgiler var.

Devamı: https://www.milatgazetesi.com/sadullah-ozcan/natonun-gizli-ajandasi-ve-siyaset/haber-224423

Bu haber toplam 232 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim