• İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C

TYB Akademi 16: Türkiye’de Yüksek Öğretim ve Akademi

TYB Akademi 16: Türkiye’de Yüksek Öğretim ve Akademi
TYB Akademi dergisinin 16. sayısı “Türkiye’de Yüksek Öğretim ve Akademi” konulu yazılar ağırlıklı olarak yayınlandı.

“Üniversite”, “akademi” son günlerde çok farklı bir şekilde gündemimize girdi. “Akademisyenler bildirisi” olarak nitelenen, içinde yaşalınan ülkenin ve seçilmiş otoritenin aleyhine silahlı terör olaylarını destekleyen bir “akademik bildiri” her hâlde sadece Türkiye’ye mahsus olabilir!

Belki de bu sistem içine çöreklenmiş “akademisyenler” bize bir şeyler anlatıyorlar. Bunun geniş çaplı bir üniversite reformu olduğunu söyleyebiliriz. Toprağına, halkına ihanet eden bir akademi tasavvur edilemez.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin ilmî dergisi TYB Akademi’nin16. sayısı Türkiye’de Yüksek Öğretim ve Akademi özel sayısı olarak çıktı. Dergide ilim ve fikir adamlarının dünyada ve Türkiye’de üniversite, akademi konusunda akademik yazıları yanında, eleştirel metinleri de yer alıyor. Prof. Dr. Durmuş Günay “Türk Yükseköğretiminde Sorunlar ve Öneriler” başlıklı yazısında, işin içinde bir uzman olarak görüşlerini ortaya koyuyor. Prof. Dr. Ali Rıza Erdem’in “Üniversite anlayışındaki değişim: Birinci nesil üniversiteden dördüncü nesil üniversiteye” yazısı ile konuyu dünya ölçeğinde değerlendiriyor. Prof. Mevlüt Uyanık ise “Felsefesiz ilahiyat mümkün mü?” sorusunun cevabını araştırıyor.

Bu sayıda ayrıca akademi-üniversite bağlamında Prof. Namık Açıkgöz’ün “Çözümsüzlüğün akademik boyutu”,  Prof. Dr. Sebahattin Bektaş’ın “Yüksek öğretimde plansızlık ve mühendislik eğitimi” ve Dr. Dursun Ali Tökel’in “Bana edebiyat yapma diyene illa edebiyat yapmaya çılışmak” başlıklı yazıları yer alıyor.

TYB Akademi’nin altıncı yılının ilk sayısında Üniversite konulu yazılar dışında Prof. Dr. Fazıl Gökçek’in “Ahmet Midhat Efendi’nin romanlarında Osmanlı tarihinin Osmanlıcılık ideoloji bağlamında yorumu”, Araştırma görevlisi Necla Dağ’ın “Tarihî Roman olarak Ahmet Midhat Efendi’nin Süleyman Masli ile Namık Kemal’in Cezmi eserlerinin karşılaştırması”, Araştırma Görevlisi Mustafa Dere’nin “Mahur Beste romanında 2. Abdülhamid ve dönemi”, Doç.Doç. Dr. Mehmet Güneş’in “Ümraniye Belediyesi Çanakkale Zaferi konulu şiir yarışmaları örneğinde sanata teşvikte yerel yönetimlerin ve sanat yarışmalarının rolü” başlıklı yazıları dikkat çekiyor.

Bu sayıda iki kitabiyat yazısı da var. D. Mehmet Doğan yeni yayınlanan Süleyman Hayri Bolay’ın “Tanzimattan Günümüze Türk Düşünürleri” kitabını eleştiriyor, Mustafa Dere de Ertan Engin’in “1980 Sonrası Türk Hikâyesinde Tasavvuf” kitabını tanıtıyor. 

(TYB Akademi, tel: 0312 232 05 71, tybakademi@gmail.com)

Bu haber toplam 3719 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim