tyb_sozluk
Yazdır PDF

1990

*Hikaye: Halime Toros( Tanımsız)

*Şiir:Hüseyin Atlansoy(Şehir Konuşmaları)

*Roman: Şükrü Karaca(Dünyayı Dolduran Kiraz)

*Deneme:Cemal Kurnaz( Halk ve Divan Şiirinin Müşterekleri Üzerine)

*Fikir:Amiran Kurtkan(Türkiye’de Sosyal Çözülmenin Tehlikeleri)

*Araştırma:Ali Birinci(Hürriyet ve İtilaf Fırkası)

*İnceleme: Ruşen Çakır(Ayet ve Slogan)

*Tiyatro:Nihat Genç( Çiçekleri Sarıkıza Yedirdim)

*Edebi Tenkit:M. Orhan Okay(Sanat ve Edebiyat Yazıları)

*Hatıra: İsmail Berduk Olgaçay(Tasmalı Çekirge)

*Çocuk Edebiyatı:Nevzat Yüksel

*Radyo:Sabahattin Yaşar(Bir Efsanedir Anadolu)

*Basın/Karikatür: Necdet Konak

*Basın/Haber:Selahattin Sadıkoğlu(Körfez haberleri ile)

*TV/Müzik Eğlence:Ali Bozkurt/Ahmet Çelenk(Bizim Eller)

*TV/Drama:Tunca Yönder(Can Şenliği)

*TV/Belgesel:Güneş Karabuda(Turkuaz)

*Sinema: Reha Erdem( A..Ay!)

*Türk Müziği: Özdemir Erdoğan

*Üstün Hizmet Ödülleri:

*Kani Karaca

*Ali Ulvi Kurucu

1991

*Hikaye:Gökhan Özcan(HiçBirşey)

*Şiir:Ahmet Oktay(Ağıtlar ve Öyküler)

*Roman: Selim İleri(Mavi Kanatlarımda Yalnız Benim Olsaydın)

*Deneme:Ali Göçer(Sanat ve İntihar)

*Fikir:Raşit Küçük(Sevgi Medeniyeti)

*Araştırma:Lütfullah Karaman(Filistin Sorunu)

*İnceleme:Süleyman Ateş(Gerçek Din Bu)

*Dil: Rekin Ertem(Elifba’ den Alfabe’ ye)

*Hatıra:Mehmet Turgut(Siyasetten Sahneler)

*Tercüme:Ahmet Çetin Ertürk/Fikret Gökdemir(Freud Skolastiği, Debray- Rstzen’den)

*Çocuk Edebiyatı:Ali Akbaş(Kuş Sofrası)

*Tenkit:Haluk İpekten(Naili,Hayatı,San’atı,Eserleri)

*Radyo Programcılığı:Mustafa Demirbaş( Her Şey Bizler İçin)

*Basın /Karikatür:Halil İbrahim Özdabak

*Basın/Fıkra:Engin Ardıç

*TV/Drama: Osman Sınav( Aşka Kimse Yok)

*TV/Programcılığı:Barış Manço (Yediden Yetmişe)

*TV/Belgesel:İsmail Çoruh(Altaylar)

*Sinema:Halit Refiğ(İki Yabancı)

*Türk Müziği: Kudsi Erguner

*Kitap Yayıncılığı/Kamu: Aile Araştırma Kurumu

*Kitap Yayıncılığı/Özel:İşaret Yayınları

*Üstün Hizmet Ödülleri:

*Ahmet Aydın Bolak

*Turgut Cansever

1992

*Hikaye:Hatice Bilen(Ayın Uysal Işığı)

*Şiir: İsmail Karakurt(Simurg)

*Deneme:Ahmet Turan Aklan(Altıncı Şehir)

*Fikir:Şahin Uçar(İslam’da Mülk ve Hilafet)

*Araştırma:Süleyman Seyfi Öğün(Cemaatçi Milliyetçilik ve Nurettin Topçu)

*İnceleme:Beşir Ayvazoğlu(Güller Kitabı)

*Dil: Ahmet Bican Ercilasun ve Komisyon Üyeleri (Karşılaştırmalı Türk Lehçeleri Sözlüğü)

*Edebi Tenkit: Fatih Andı(Roman ve Hayat)

*Hatıra:Ali Birinci(Süleyman Necati’nin Hatıra Defteri)

*Tercüme:Hüsemettin Arslan(Bilginin Gelişimiyle İlgili Teorilerin Eleştirilmesi)

*Biyografi:Hasan Özalp(Erzurumlu Yeşilzade Mehmet Salih Efendi)

*Çocuk Edebiyatı:Çocuk Vakfı(Yıl içindeki yayınları ile)

*Basın/Fıkra:Mustafa Necati Özfatura(Bosna-Hersek yazıları ile)

*Basın/Karikatür:Haslet Soyöz(Karabağ Haberleriyle)

*Basın/Haber:İrfan Sapmaz

*Basın/Yönetim:Zaman gazetesi(Yurt dışı Yayınları ile)

*TV/Müzik:Arslan Küçükyıldız(Meşk Zamanı)

*Sinema:

İsmail Güneş(Çizme,Yönetmen)

Ömer Lütfi Mete(Çizme,Senaryo)

*Radyo Programcılığı: Şenol Göka(Yöremizi Yazanlar)

*Kitap yayıncılığı:Ağaç yayınları

*Müzik: Necdet Yaşar(Yurtiçi ve yurtdışı solo ve konser programlarıyla)

*Yılın Kültür Adamları:

*Tarık Buğra( Dil ve Edebiyatımıza Katkılarıyla)

*İsmail Baha Sürelsan(Türk Müziğine Hizmetlerinden Ötürü)

1993

*Hikaye:Sevinç Çokum (Rozalya Ana)

*Şiir:Şükrü Karaca (Anestü Nârâ)

*Roman:Afet Ilgaz (Yol)

*Deneme:Ebubekir Eroğlu(Modern Türk Şiiri’nin Doğası)

*Fikir: Mustafa Özel(Amerikan Yüzyılı’nın Sonu)

*Araştırma:M.Emin Köktaş(Türkiye’de Dini Hayat)

*İnceleme:Mustafa İsen(Acıyı Bal Eylemek)

*Dil:Fatin Sezgin(Dil ve Edebiyatta Bilgisayar ve İstitastik Uygulaması)

*Tenkit:Ayşe Şasa(Yeşilçam Günlüğü)

*Tercüme:Sedat Umran(Felsefenin Arka Merdiveni)

*Çocuk Edebiyatı:Nehir Yayınları(Klasiklerimiz Dizisiyle)

*Basın/Fıkra: Necati Doğru(Ekonomi yazılarıyla)

*Tv Haber Programı: Ömer Lütfi Mete(Yankı)

*TV/Kültür:Muharrem Sevil/Sadık Yalsızuçanlar(Kırkanbar)

*TV Belgesel: Kerime Senyücel(Acısıyla Tatlısıyla Arabesk)

*Müzik: Cem Behar(Zaman-Mekan-Müzik adlı kitabıyla)

*Sinema: Mesut Uçakan(İskilipli Atıf Hoca/ Kelebekler Sonsuza Uçar)

*Kitap Yayıncılığı/Kamu:Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve İsmet Binark

*Üstün Hizmet Ödülleri:

*Prof.Dr.Şinasi Tekin(ABD’de yaptığı yayınlarla)

*Dr. Alaeddin Yavaşça  (Türk Müziğine uzun süreli hizmetleriyle)

1994

*Hikaye: Ethem Baran(Kurutulmuş Gül Mevsimi)

*Şiir: Hüsrev Hatemi (Gün Akşamlıdır)

*Deneme: Sadık Yalsızuçanlar(Rüya Sineması)

*Fikir:Ercüment Kuran(Batılaşma ve Milli Meseleler)

*Araştırma/İnceleme:Yavuz Akpınar( Azeri Edebiyatı Araştırmaları)

*Dil: Fatih Kirişçioğlu(Saha (Yakut) Türkçesi Grameri

*Tercüme:Aykut Kazancıgil(Türklerin ve Moğolların Eski Dini)

*Çocuk Edebiyatı(Bestami Yazgan)

*Basın Yönetim(Mustafa Karahasanoğlu)

*Basın/Fıkra(Hadi Uluengin)

*Basın/Haber(Şakir Süter)

*Basın/Roportaj(Nuriye Akman)

*TV/Haber:Sami Orhan(Ayna Programı

*TV/Spor: Ekrem Özdamar/Hüseyin Özdemir

*Kitap Yayıncılığı/Özel(Ötüken Neşriyat)

*Üstün Hizmet Ödülleri:

*Halil İnancık(Osmanlı tarihi çalışmalarıyla)

*Oktay Sinanoğılu(İlmi ve kültürel faaliyetleriyle)

1995

*Hikaye: Cihan Aktaş (Son Büyülü Günler)

*Şiir: Süleyman Çobanoğlu (Şiirle Çağla)

*Roman:Mustafa Miyasoğlu ( Bir Aşk Serüveni)

*Deneme(Nermi Uygur(Tadı Damağında)

*Fikir: Şahir Uçar( Varlığın Mana ve Mazmunu)

*Araştırma:Nazif Öztürk( Türk Yenileşme Tarihi Çerçevesinde Vakıf Müessesesi)

*İnceleme:Turan Koç(Din Düşüncesi)

*Dil:Musa Duman( Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne Göre XV111 Yüzyıl Osmanlıcası’ nda Ses Değişimi)

*Edebi Tenkit:Bilge Ercilasun(Meşrutiyet Devrinde Tenkit)

*Hatıra: Osman Rauf Alper(Mülteci Komünist)

*Gezi:Halit Güler(Tuna Nehri Konuşsaydı)

*Tercüme: Mustafa Kök/Musa Doğan(Nurettin Topçu’da İsyan Ahlakı)

*Çocuk Edebiyatı:Gökhan Akçiçek(Bulutlar Örtmesin Güneşi)

*Basın/Fıkra: Mehmet Şevket Eygi

*Basın/Röportaj:Eyüp Can(Zaman’daki  Röportajlarıyla)

*Basın/Dizi Yazı: Refik Erduran( Kara Kuğular)

*Basın Yönetim:Mehmet Ocaktan(Yeni Şafak)

*TV/Kültür Programı: İhlas Haber Ajansı

*TV/Haber Proğramı: Ahmet Tezcan( Medya 4.Kuvvet)

*Türk Müziği: Aşık Şeref Taşlıova

*Kitap Yayıncılığı/Özel: Esra Yayıncılık(Şiir dizisiyle)

*Yılın Kültür Adamı:

*Orhan Türkdoğan(Sosyoloji alanındaki çalışmalarıyla)

*Asım Köksal (İslam tarihi üzerine eserleriyle)

*Annemairie Schimmel (Şarkiyat çalışmalarıyla)

1996

*Hikaye:Ramazan Dikmen (Kıyıya Vuranlar)

*Şiir: Alaaddin Özdenören (Yalnızlık Gide Gide)

*Roman:Naci Bostancı (Işığın Gölgesi)

*Deneme:Ali Çolak (Günlük Güneşlik Şarkılar)

*Fikir:Fehmi Baykan (Aydınlanma Üzerine Bir Derkenar)

*Araştırma:Ahmet Yaşar Ocak(Türk Sufiliği’ne Bakış)

*İnceleme:İskender Pala(Şairlerin Dilinden)

*Dil:Leyla Karahan(Anadolu Ağızlarının Sınıflandırılması)

*Edebi Tenkit(Muhsin Macit(Gelenekten Geleceğe)

*Hatıra:Ahmet Yüksel Özemre(Üsküdar’da Bir Attar Dükkanı)

*Tercüme:Nevzat Erkmen(Ulysses,James Joyce’dan)

*Biyografi: M.Sıtkı Aras(Erzurum’un Manevi Mimarları)

*Çocuk Edebiyatı:Mavikuş dergisi

*Basın/Dil:Şiar Yalçın(Yeni Yüzyıl’daki yazılariyle)

*Basın/Röportaj:Ersin Yılancı/Ahmet Varol(Filistin ve Kudüs,Akit)

*TV/Haber Programı: Tayfun Talipoğlu(Bam Teli)

*Televizyon/Dil:Engin Noyan(Kapılar ve Köprüler)

*TV/Tartışma:Hulki Cevizoğlu(Ceviz Kabuğu)

*TV/Müzik:Ahmet Özhan(Şarkılar Seni Söyler)

*TV/Kültür Programı:Sururi Ballıdağ(Gümüş Perde)

*Kitap Yayıncılığı/Özel: Vadi Yayınları

*Yılın Kültür Adamı:

*Prof.Ercüment Kuran

*Prof. M.Orhan Okay

1997

*Hikaye: Muhterem Hiçyılmaz(Haliç Hikayeleri)

*Şiir:Ali Günvar(Eyzan)

*Roman:Ümit Kıvanç(Siyah Makamı)

*Deneme:Mustafa Armağan(Şehir Ey Şehir)

*Fikir:Yılmaz Özakpınar(Kültür ve Medeniyet Anlayışları ve Medeniyet Teorisi)

*Araştırma: Şakir Kocabaş(İslam’da Bilginin Temelleri)

*İnceleme:Saadettin Öztürk(Arif Nihat Asya’nın Şiir Dünyası)

*Dil:Rıdvan Öztürk(Uygur ve Özbek Türkçesinde Fiil)

*Edebi Tenkit:Fethi Naci( 50 Türk Romanı)

*Hatıra:Mustafa Çetin Baydar(Geçidi Bekleyen Şehir)

*Gezi: Mehmet Sılay( Coğrafyanın Dirilişi)

*Tercüme:Nejat Muallimoğlu (İktidarın Temelleri,Bertrant de Jouvenel’den)

*Çocuk Edebiyatı:Dursun Karataş( Rüyalarımızın Sarışın Buğdayı)

*Tiyatro:Yusuf Kenan Işık(Tanpınar’dan Huzur uyarlaması)

*Basın/Fıkra:Ahmet Taşgetiren/Etyen Mahcupyan

*Dergi Yönetimi: Mustafa Kutlu(Dergah)

*TV/Haber:Coşkun Aral(Haberci)

*TV/Kültür:Recep Vidin(Dünden Bugüne Balkanlar)

*TV/Magazin: Uğur Arslan(Deniz Feneri)

*Radyo: Marmara FM

*Sinema: Nuri Bilge Ceylan(Kasaba)

*Türk Müziği(Süleyman Erguner)

*Kitap Yayıncılığı/Kamu:Konya Büyükşehir Belediyesi

*Kitap Yayıncılığı/Özel:Timaş

*Üstün Hizmet Ödülleri:

*Cengiz Dağcı

*Prof.Hayrettin Karaman

*Prof.Beşir Atalay

1998

*Hikaye:Hüseyin Su(Gülşeftali Yemeni)

*Şiir: Avni Doğan(Bu Sevda Benim Değil)

*Roman:Mehmet Niyazi Özdemir(Çanakkale Mahşeri)

*Deneme:Mehmet S. Fidancı( Yol Gösterici)

*Fikir:Hilmi Yavuz(Modernleşme,Oryantalizm ve İslam)

*Araştırma:AhmetYaşar Ocak( Zındıklar ve Mülhitler)

*İnceleme:Dücane Cündioğlu(Türkçe Kur’an ve Cumhuriyet İdeolojisi)

*Dil:İsa Kayaalp(İletişim ve Dil)

*Edebi Tenkit:Hasan Akay( C.Şahabettin’in Şiirleri Üzerine Stilistik Bir Çalışma)

*Hatıra:Ali Nar( Anadolu Günlüğü)

*Gezi:Rıdvan Canım(Şehir ve İnsan)

*Tercüme: A.Yüksel Özemre(İbn Arabi’nin Füsus’undaki Anahtar

Kavramlar,İzitsu’dan)

*Biyografi:A.Güner Sayar(Bir İktisatçının Entelektüel Portresi)

*Çocuk Edebiyatı: M. İdris Zengin(Korku Dükkanı)

*Basın/Fıkra: Ali Bayramoğlu (Yeni Yüzyıl’daki yazıları)

*Basın/Röportaj: Yalçın Çetinkaya(Yeni Şafak’taki Pazar Sohbetleri)

*Alternatif Basın: (4. Kuvvet Medya)

*Dergi:Yeni Türkiye

*TV/Tartışma:Nazlı Ilıcak(Sözün Özü-Kanal 7)

*TV/Belgesel:Raşit Demirtaş ( Hasankeyf Belgeseli-TRT 2)

*TV/Müzik: Mehmet Güntekin(Yine Bir Gülnihal)

*Türk Müziği: Mükerrem Kemertaş

*Kitap Yayıncılığı/Kamu: Kayseri Büyükşehir Belediyesi

*Kitap Yayıncılığı/Özel: Dergâh Yayınları (Nurettin Topçu Külliyatı)

*Yılın Kültür Adamı:

*Prof. Dr. Mehmet Aydın

*Hekimoğlu İsmail

*Meral Uğurlu

1999

* Hikaye:Cemal Şakar(Esenlik Zamanları)

*Şiir:Nurullah Genç(Hüznün Lalesidir Dünya)

*Roman:Mehmet Önal(Efsane)

*Deneme:İdris Özyol(Lanetli Sınıf)

*Fikir:Lütfi Şehsuvaroğlu(Milli Sivil Statajik Konsept)

*Araştırma:Mehmet Öz(15 ve 16. Yüzyıllarda Canik Sancağı)

*Dil: Yavuz Bülent Bakiler ( Sözün Doğrusu  TV Programı-STV)

*Edebi Tenkit: M. Fatih Andı (Roman ve Hayat)

*Hatıra:Ali Birinci(Süleyman Necati Güneri/Hatıra Defteri)

*Tercüme: Fahrettin Arslan (Bir Kandilin Alevi, Goston Bachelard’dan)

*Biyoğraf: Ö.Hakan Özalp (Erzurumlu Yeşilzade Mehmet Salih Efendi)

*Çocuk Edebiyatı: Yalvaç Ural ( Korkunun Kalbi)

*Kitabiyat:İsmet Binark (S:Ayverdi/ E. Ayverdi Bibliyografyası)

*Basın/Fıkra: Kürşat Bumin (Yeni Şafak)

*Basın/Röportaj: Cemal A.Kalyon (Aksiyon dergisi)

*Basın Hürriyet Ödülü: Akit

*Basın Onuru Ödülü: Yeni Şafak

*TV/Belgesel: Mustafa Aksay(Hicaz Demiryolu Kanal 7)

*Sinema: Zeki Demirkubuz (Üçüncü Sayfa)

*Türk Müziği: Erkan Oğur/Okan Murat Öztürk (Hiç albümüyle)

*Kitap yayıncılğı /Kamu: İslam,Tarih,Sanat ve Kültür Araştırmaları Merkezi (İRCİCA)

*Kitap Yayıncılığı /Özel: Şule Yayınları

*Üstün Hizmet Ödülleri:

*Prof. Fuat Sezgin (Yurt Dışındaki Kültür Hizmetleriyle)

*Cinuçen Tanrıkorur (Türk Musikisine  Hizmetleriyle)

*Abdurrahim Karakoç ( Türk Edebiyatına  Hizmetleriyle)

*Özel Ödüller:

*Hasan Celal Güzel: 700 Yıl Özel Ödülü

*Sami Selçuk: Düşünce Hürriyeti Ödülü

Share/Save/Bookmark
Buradasınız:   AnasayfaTYB Ödülleri1990 - 2000 Yılları Arası
| + -
kbilgiler
i_bilgileri