• İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C

Türkçenin 'En'leri

C.Yakup ŞİMŞEK

Türkçenin en vurdumduymaz, cemaate uymaz ve gözü doymaz topluluğu TDK'dır.

***

Türkçenin en muhteşem ve muhterem çağı Osmanlı devridir; en sönük, kadük, güdük ve hödük Türkçe ise bugünkü dilimizdir.

***

Türkçenin en güzel örnekleri çok uzaklarda, târihî duraklarda, mahzendeki evraklarda ve sararmış yapraklardadır.

***

Türkçenin en büyük ustaları mâzîde örtülü, kapıları sürgülü ve türbede gömülü hâldedir. (Bugünkü bozuk dil, yeni üstadlar yetiştiremez ve en üstün zekâları bile az çok köreltir.)

***

Türkçenin en yaman tezâdı, bir yandan "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" için harekete geçtiğini söylemek; öbür tarafdan bu dilin mevcut güzelliğini ve zenginliğini de unutturup aşağı düşürmektir.

***

Türkçenin en büyük hâinleri, bu dilin asırlık çınar gibi binlerce kelimesine kılıç üşürenler ve onu bugünkü "kavruk-savruk-buruk-vuruk-kuduruk-uyduruk-kıl kuyruk" hâllere kasden düşürenlerdir.

***

Türkçenin en büyük gaafilleri, gûyâ muhâlif oldukları "Dil Darbesi"nin mahsûlü olan kelimeleri dillerinden düşürmeyenlerdir.

***

Türkçenin en hızlı değiştiği devre, 1935’ten bugüne kadarki 80 yıldır.(Bu seksen senede olan değişme belki 800 senede olmamıştır.)

***

Türkçenin en yersiz kullanılan kelimeleri uydurukçanın maymuncuklarıdır. (Yüzlercesinden birkaçı: açı, algı, araç, aşama, atama, bay, bayan, belge, bilinç, birey, etki, ilgi, ilginç, olay, olumlu, savunmak, sorumlu, sorun, süreç, önemli, özel, özellik, uygulama...)

***

Türkçenin en zavallı tarafı, birtakım uydurma kelime ve kalıpları olur olmaz, kör değneğini beller gibi tekrarlayıp bunlarla çok mühim şeyler anlattığını zannetmektir.

***

Türkçenin en azgın, kızgın ve doludizgin eki “-al / -el; -sal / -sel”dir...

***

Türkçenin en büyük acısı, Haç şeklinde bir tahtaya (çarmıha) gerilip ayaklarından ve ellerinden çakıldıktan sonra vücûdundaki Arapça / Farsça uzuv ve unsurların kerpetenle, cımbızla lif lif didiklenmesi, lime lime tırmalanıp koparılmasıdır...

***

Türkçenin en büyük yalanı, binlerce kelimenin resmî zorlamayla değil halkın tasvip ve tasdîkiyle kaldırılıp atıldığıdır...

Bu yazı toplam 1173 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim